PSİKOLOG  PEDER “ EĞİTİME, BİLİME ODAKLANMIŞ ENGELLİLER İÇİN ÇALIŞMALIYIZ”

Türkiye Sakatlar Derneği 13. Uluslararası Travel Turkey İzmir fuarında sosyal hayatta karşılaştıkları engelleri anlatmak için fuarda stant açtılar. Fuar katılımcıları temsil ettikleri kentlerin, ülkelerin güzelliklerini, tarihini, kültürünü, imkanlarını anlattılar. Türkiye Sakatlar Derneği İzmir şubesi ise tam tersine o şehirlerde yaşadıkları sorunlara dikkat çekmeye çalıştılar.

PSİKOLOG  PEDER “ EĞİTİME, BİLİME ODAKLANMIŞ ENGELLİLER İÇİN ÇALIŞMALIYIZ”
09 Aralık 2019 Pazartesi 21:49

İlknur Peder bir psikolog. Aynı zamanda Türkiye Sakatlar Derneği’nin İzmir Şubesi başkanı. Geçtiğimiz hafta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer derneklerini ziyaret etmiş. Sürdürdükleri çalışmalara, hayata geçirdikleri onlarca projeye hayran kalan Tunç başkan, İlknur hanımı 13. Uluslararası Travel Turkey İzmir fuarına katılmaya davet etmiş. Anında yer tahsis etmiş.

Psikolg İlknur Peder ve ekibi kısa sürede hazırlıklarını tamamlayarak fuardaki yerlerini aldılar. Devasa projeler, ajansların aylarca süründürülen tasarım, sunum projelerine, görsellerine karşılık, Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi kentlerde yaşadıkların engelleri, sorunları içeren el yazması karton afişlerle stantlarını donattılar.

Kent yöneticileri, çevre bilimcileri, sivil toplum örgütleri ve turizmciler tarafından ziyaret akınına uğrayan dernek standını Psikolog İlknur Peder’e sorduk, işte adlığımız cevap”

“Her şey bir anda oldu. Tunç başkan bizi 13.Travel Turkey İzmir Fuarına davet edince memnuniyetle kabul ettik. Bu anlamda ciddi bir bütçemiz yoktu. Gördüğünüz gibi önceliklerimizi sloganlara döktük ve sesimizi duyurmaya çalıştık. Çünkü bu fuarda herkes güzelliklerini, yaşanabilir kent ülke özelliklerini gündeme taşıdı. Bolca farklı iletişim araçlılarıyla duyurdu. Ciddi bütçeli algı çalışmaları yapılıyordu. Biz ise o kentleri yönetenlere engellilerin, yaşlıların, hamilelerin, kentlerde yaşayan yardıma muhtaç bireylerin  sorunlarını dillendirmeye çalıştık. ‘Travel Turkey İzmir’ Turizm Fuar ve Kongresi, Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri kabul ediliyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve İZFAŞ ortaklığıyla, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde 5-7 Aralık 2019 tarihleri arasındaki bu faurda bundan böylede daha yoğun biçimde katılmayı ve önceliklerimizi dillendirmeyi amaçlıyoruz.”

KENT YÖNETİCİLERİNİN DAHA DUYARLI VE TUTARLI POLİTİKALARA ODAKLANMALARI GEREKİYOR.

Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Psikolog İlknur Peder, ülkede engelli vatandaşların, sosyal, kültürel hayatın bir parçası haline getirebilmenin topyekûn eğitim seferberliği gerektirdiğini belirterek şunları söyledi “

Güncellenmiş son veriler olmamakla birlikte OECD-AB ve Türkiye verilerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık %15’i engelli bireylerden oluşuyor. Yani dünyada 1 milyar engelli var. Ülkemizde ise Ulusal Engelli Veri Taban’ına göre engelli birey sayısı 1.559.222. (Ancak resmi olmayan rakamlara göre %13 düzeyinde, 9 milyon olduğu söyleniyor) Bunların %27’si 0-21 yaş, %36’sı 22-49 yaş, %37’siyse 50-64 yaş arasında… Yaşla birlikte engellilik oranı artıyor: OECD ülkelerinde 20-34 yaş arasındaki engelli birey oranı %6. Bu oran 35-49 yaş arasında iki katına çıkıyor. 50-64+ yaş arasında ise %24’ü buluyor.

Böylesine etkin bir nüfusa, genç insan potansiyeline rağmen eğitim/bilim kentleşme, sosyalleşme gibi konularda kalıcı stratejiler , uzun vadeli politikalar geliştiremiyoruz. Bizim bütün mücadelemiz sadece engelli bireylere hak, hukuk, eşitlik değil, üretime, bilime, eğitime odaklanmış milyonları geleceğe taşımaktır”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.