LÜTFEN BU SARSICI HİKAYEYİ OKUYUN

Yazarımız Halit Tunç, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü son sınıf öğrencisi 26 yaşındaki Yunus Ali Sonar'ın intiharını yazdı.

LÜTFEN BU SARSICI HİKAYEYİ OKUYUN
25 Haziran 2019 Salı 02:07

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü son sınıf öğrencisi 26 yaşındaki Yunus Ali Sonar, İzmir’de intihar etti.

Evka 4’te gerçekleşen intihar polis kayıtlarına nasıl geçti henüz öğrenemedim.

Lakin intihar sonrası bana ulaştırılan kocaman bir dosya ve halen devam eden bazı davalar karşısında şaşkınlık içerisindeyim.

Sarsıcı hikayemiz Yunus Ali Sonar’ın teyzesi 44 yaşındaki Songül K’nin Ege Üniversitesinde bir kantini işletmesiyle başlıyor.

Songül K. yüzde 96 engelli kardeşi Murat K.yi Ege Üniversitesinde fizik tedaviye görürken 12 metrekarelik kapalı bir alan dikkatini çekiyor.

Büfe için uygun olduğunu düşünüyor. Üniversite yönetimine başvurarak buranın büfe amaçlı kiralanmasını talep ediyor.

Atıl durumdaki yerden zaten muzdarip olan Genel Sekreterlik, çevre ve görüntü kirliliği yaratan bu yeri 2 yıllığına Songül hanıma kiraya veriyor.

Songül hanım bileziklerini satıyor, komşularından borç ediniyor, büfeyi şık bir mekân haline getiriyor. Adına da DOSTLAR BÜFE koyuyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü son sınıf öğrencisi 26 yaşındaki Yunus Ali Sonar ve onun gibi başka öğrenciler de okuldan arta kalan zamanlarını bu büfede çalışarak değerlendiriyorlar.

Bu arada üniversite yönetimi değişiyor.

Dostlar büfe öylesine ilgi görüyor ki bu durum üniversite rektörlüğündekilerin ilgisi çekiyor.

Ve operasyon başlatılıyor…

Önce Songül hanımdan büfeyi boşaltması isteniyor.

Sonra büfenin çevresindeki gölgelik alan yok ediliyor. Hasta yakınlarının sığındığı ağaçlar budanma bahanesiyle etkisiz hale getiriliyor.

Sözleşmeye aykırı gerekçe oluşturmak için büfenin çevresine gece vakti sandalyeler konuluyor, fotoğraflar çektiriliyor, peş peşe uyarılar yapılıyor.

Songül hanım da boş durmuyor. Üniversite yönetimine yazdığı yazılarda söz konusu sandalye ve masaların kendilerine ait olmadığını belirterek kaldırılmasını istiyor.

Ancak Rektörlük İzmir 5. Sulh Hukuk mahkemesinde dava açıyor, ecri misil talep ediyor. ( Bu dava hale sürüyor.)

Rektörlük 2. bir atak daha geliştiriyor. Songül hanımın büfesine 3 metre mesafede bulunan üniversite vakfına ait yeri tahliye ediyor.

Söz konusu yerin Ankara merkezli bir şirkete verileceği söylentisi yayılınca Songül hanım da bu yerin ihalesine katılmak istediğini belirten bir dilekçeyi rektörlüğe veriyor.

Mücadele kızışıyor.

Rektörlük yeni yeri büfe yapmak üzere tadilata başlıyor. Mücadeleyi elden bırakmayan Songül Hanım bu kez. İzmir İdare Mahkemesinde dava açıyor.

Açılan dava sırasında büfenin Ankara merkezli AGER firmasına ihale edildiği, AGER firmasının da yeri Engin K. Adlı kişiye (Prof. kafe) verdiği ortaya çıkıyor.

Bundan yaklaşık bir ay sonra ise…

Bir sabah ansızın 100 kişilik polis timi büfenin çevresini sarıyor. Herkes şaşkınlık içindedir. Songül hanımın büfesi boşaltılıyor

Ve aile için zor günler başlıyor.

Büfenin çalışanlarından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü son sınıf öğrencisi 26 yaşındaki Yunus Ali Sonar da bu durumdan en çok etkilenenlerdendir. Gelen yetkililere şunu söylüyor “burası bir çok insanın ekmek teknesi idare etme imkânınız yok mu?”

Asıl ilginç olan Songül hanıma 2886 sayılı yasanın 75. Maddesi uyarınca büfesini tahliye etmesine zorlayan ‘bu hizmete ihtiyaç yoktur’ diyen Rektör yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan’ın aynı yere bitişik diğer büfe için açılan davayla ilgili savunmasıdır.

Üniversite yönetimi Songül hanımın talebi için “14.12.2018 günü E.106024 sayılı yazıyla bahse konu yerin, kira süresinin uzatılması idaremizce uygun görülmemektedir’’ derken

Ankara firması için ise mahkemeye şu savunmayı gönderiyor.

İzmir 3. İdare mahkemesinin E:2019/131 sayılı dava dosyasında PROF KAFE’ nin kiralanması işlemleriyle ilgili olarak Prof. Dr. Necdet Budak tarafından imzalanan 31.10. 2018 tarih ve 1 nolu toplantı sayılı karar ile Prof Kafe için ‘ üniversite hastanesinin Türkiye’nin en büyük kapasiteli hastanesi olduğu, 2018 yılı toplam muayene sayısı 1.416.313 ve toplam yatan hasta sayısının 69.899 olduğu, bu hasta potansiyeli göz önüne alındığında, hastane poliklinik girişinde yoğunluğun fazla olmasından dolayı personel, hasta ve hasta yakınlarının ihtiyacı doğrultusunda 2. bir büfe yerinin kiraya verilmesinin üniversitenin yönetimince uygun bulunduğu belirtiliyor.

Ankara şirketine her şey uygun, zorunlu ihtiyaç.

Songül hanıma gelince böyle bir ihtiyacımız yok.

Beklenen karar açıklanıyor.

İdare mahkemesi 13. 05. 2019 günü K; 2019/723 sayılı kararla Songül hanımın lehine karar veriyor.

Bitmedi.

Bu kararı Rektörlük yine görmezden geliyor. Songül hanımla sözleşme yapmak yerine Prof Cafe ’nin eşyalarını Kalp Damar Cerrahisinde boş bulunan büfeye taşıyor.

İşte asıl acı olan da bu süreçte yaşanıyor.

Parasız, çaresiz kalan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü son sınıf öğrencisi 26 yaşındaki Yunus Ali Sonar, büfe çalışanı Merve S’den intihardan önce 100 TL borç istiyor. ‘’teyzemler zor durumda onlardan isteyemem’’ diyor.

Kendisine gönderilen 100 TL'nin makbuzu

..........

Ertesi günde babasından borç para istiyor. Çünkü öğrenci yurdundaki evin elektriği kesilmiş, kiralar birikmiştir.

 Ertesi  gün küçük bir kağıt parçasına kısa bir not iliştiriyor. babasına veriyor ‘hakkını helal et..” diyor ve kendini boşluğa bırakıyor.

Dün saat 14.30’da Ege Üniversitesi morguna cenazesi kaldırıldı.

Son sözüm Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’a ;Ankara şirketlerine, olan merakınızın, ilginizin ve tutkunuzun sebebini  gerçekten merak ediyorum .


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Burak - 1 yıl önce
Sınıf arkadaşımdı Allah rahmet eylesin
Avatar
musa bobur - 1 yıl önce
Allah rahmet eylesin
Avatar
Özgül kaplan yunus ali sonar. Annesıyım burdakı yapılan haberler uzakta yakında alakası yoktur dosya araştırmalarını iştemıyenker bu yalan haberi yazfırtmışkar - 10 ay önce
Okudum haberi hepsi yalandan ihtıbardır hepsi