TÜRKİYE‘DE KIŞ TURİZMİ


Betül Canfeza

Betül Canfeza

29 Kasım 2018, 00:16

Ülkemizde refah seviyesi arttıkça, kış turizmi sadece üst sosyal gurupların ilgi alanı olmaktan çıkmaya başladı.

1980’li yıllarda sadece ekranlarda izlenen , tebrik olarak birbirimize gönderdiğimiz üzeri kar tanecikleri misâli yaldızlarla süslenmiş kartpostallarda gördüğümüz kayak yapan oyuncular, yarışan sporcular kimileri için artık nostalji değil.

Tıpkı denize, kuma, güneşe duyulan ilgi, ona harcanan bütçe, ayrılan zaman gibi, karlı dağlara, uçsuz bucaksız beyazlıklara, temizliğe, doğaya yönelik ciddi bir potansiyel oluşuyor.

Bunun adına kayak ya da kış turizmi, kış sporları dense de ben dağlara, tabiata dönüş diyorum.

Üzülerek belirteyim ki büyük potansiyeline rağmen kış turizminde de biz Avrupa ülkelerini 50 yıl geriden takip ediyoruz.

Zararın neresinden dönülse kazançtır diyorum.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kış Sporları Merkezlerinin her yönü ile uluslararası standarda kavuşmasını sağlamak gayesiyle bir dizi çalışmalar başlattı, önemli düzenlemelere gitti.

Bu girişimin hedefi; kış turizminin sektördeki payının arttırılması ve kitle turizmine dönüştürülmesidir.

Bu ülkenin dağlarında hep kar var. Yeter ki potansiyelini değerlendirelim,altyapısını kuralım.

Bildiğim kadarıyla eğer son bir değişiklik yapılmadıysa Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edilmiş 24 kış sporları turizm merkezi bulunuyor. Turizm Merkezi ilan edilen kış sporları merkezlerinin imar, yapılaşma vs. gibi planlı gelişmesi hedefleniyor ve planlarda koruma-kullanma dengesi gözetiliyor.

Kış turizm merkezlerinden; Bursa-Uludağ, Kocaeli-Kartepe, Bolu-Köroğlu-Kartalkaya, Kastamonu-Ilgaz, Kayseri-Erciyes, Erzurum-Palandöken, Erzincan-Ergan, Kars-Sarıkamış zincir oluşturan kış turizm merkezleri olarak dikkat çekerken; Davraz-Isparta ve Çankırı-Ilgaz Kadınçayırı Yıldıztepe de gelişen bölgeler arasında yer alıyor.

Normal kış koşullarında 3 metre civarında kar yağışı alan bölgede, senenin 120 gününde kayak yapılabiliyor.

İlan edilen 24 kış turizmi merkezlerinin önemli bir kısmında imar planlarının belediyelerce tamamlandığı bilgisi geliyor. Bu sevindirici bir gelişme.

Ülkemizde halen kış turizmindeki yatak kapasitesi sadece 10 bin dolayında, bu imar çalışmasıyla 70 bin yatağa ulaşacağımızı tahmin ediyorum. Buna ulaşım, altyapı, sosyal alanlar ve teleferikler de kuşkusuz eklenecektir.

Sadece 3 aya sığdırılan deniz, kum, güneş turizmine  3 ay sürecek kış turizmini ilave ettiğimizde ülke ekonomisi çok ama çok canlanacaktır. Yazın Ege’de, Akdeniz’de kışın Erzincan, Erzurum, Ağrı, Kars ve Ardahan illerini kapsayan Doğu Anadolu Kış Turizmi koridorundaki illerde neden Kış Sporları Merkezleri açılmasın?

Potansiyelimiz öylesine büyük ki...Türkiye yüzölçümünün yarısı kadar bir alanda1500 ile 3000 metre arasında yükseklikte kış turizmi için uygun sıradağlara sahiptir.

Bir çağrımda turizm yatırımcılarına…

Sahiller doldu taştı. artık bol yıldızlı otellerin bir cazibesi kalmadı. Anadolu sizi bekliyor, koruma-kullanma dengesi içinde ...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.