TÜRKİYE MEZHEPLER, ETNİK FARKLILIKLAR ÜZERİNDEN TARTIŞMALARA ÇEKİLMEK İSTENİLİYOR.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin kısa süre önce Cem Evlerinin imar planlarına ibadethane olarak işlenmesine ilişkin kararı Can Radyo’da gazetecilerce tartışıldı.

TÜRKİYE MEZHEPLER, ETNİK FARKLILIKLAR ÜZERİNDEN TARTIŞMALARA ÇEKİLMEK İSTENİLİYOR.
18 Ocak 2020 Cumartesi 17:18

Gazeteci Hasan Tahsin Kocabaş ve Gökhan Kafalı’ nın katıldığı Z Raporu programında konuşan yazarımız Halit Tunç, kentin öncelikli sorunlarını çözmesi gereken belediyelerin dikkatleri farklı alanlara çekmelerini doğru bulmadıklarını belirterek şunları söyledi “Cem Evlerinin önce yasal statüsü tamamlanmalı. Bununda adresi TBMM’sidir. Alevi vatandaşlarımızın böyle bir talebi öteden beri vardır. Haklı bir taleptir. Ancak bu meseleyi istismar konusu yapıp Alevi vatandaşların sorunlarıyla, ibadet özgürlüğüyle, kültürel değerlerinin yaşatılmasıyla ilgili meselelerle (bakın CHP ilgileniyor, sahipleniyor algısı için mezhepçilik üzerinden siyaset yapmayı yanlış buluyorum. CHP İzmir’de daha çöp sorununu çözemedi. Aynı mecliste hala bu tartışılıyor. Kentin yüzde 60 gece kondu 20 yıldır bir kazma vurulamadı. Körfez kokuyor ortada proje yok. Turizmde Şanlıurfa, Mardin kadar olamıyoruz. Kemeraltı bir enkaza dönüştü. Sadece boş sözlerle zaman kayıp ediliyor. Elimizde bir fuar alanı Kültür Park kalmıştı orada da yıkım var, sosyal, kültürel doku zarar görüyor. STK’lar isyanda kimseden ses çıkmıyor. İzmir 25 yıldır yerinde patinaj yapıyor. Her şey tamammış gibi en kolay yol seçiliyor. Cem Evlerine İbadethane statüsü kararları alınıyor. Bir zamanlar Diyarbakır’da HDP’li belediye Kürtçeyi 2.resmi dil olarak kabul etmesi gibi bir şey…yasal karşılığı olmayan, uygulaması bulunmayan, sadece ideolojik algı üzerine kurgu amaçlı kararlar bazen toplumu ayrıştırır buna dikkat etmek lazım”

TÜRKİYE MEZHEPLER, IRKLAR ETNİK FARKLILIKLAR ÜZERİNDEN SİYASİ TARTIŞMALARA ÇEKİLMEK İSTENİLİYOR.

Son 100 yıldır İslam coğrafyasında yaşanan acılara değinen Tunç, son köşe yazsından da örnekler vererek konuşmasını şöyle sürdürdü “Osmanlı’nın yıkılmasından sonra, silah üreticisi firmaların ‘BEREKETLİ PAZARI’ olan coğrafyamızda milliyetçilik, etnik farklılıklar, dinsel-mezhepsel gerekçeler üzerinde üretilen, beslenen, geliştirilen savaşlarda 60 milyon insan öldü ve bunun yüzde doksanı Müslüman ülkelere ait. Suriye, İran -Irak, Sudan-Darfur, Arap-İsrail, Tibet-Çin, Çeçenistan-Rusya, Afganistan- Sovyetler savaşları ile Sudan, Kolombiya, Ruanda, Kongo, Cezayir, Vietnam, Keşmir, Kamboçya, Suriye, Irak, Libya, Afganistan, Nikaragua, Lübnan, Doğu Türkistan, Afganistan, Bosna-Hersek, Kosova ve diğerlerinin iç çatışmalarında ölen 60 milyon insanın çok büyük çoğunluğu yine kadın, çocuk, yaşlı ve göç etme/kaçma, korunabilme kabiliyeti olmayan yoksullardan oluşuyor.

Sadece Suriye bu konuda hepimize ders olması gereken bir ülke. Belediyemiz Suriyelilerin sosyal onarım, rehabilitasyon mesesleriyle ilgili kararlar almalı. İzmir’in öncelikli sorunlarından birside budur.

AK PARTİ İZMİR’İ CEZALANDIRIYOR

AK Parti’nin İzmir’de kazanamadığı her dönemde İzmir'i cezalandırdığını söyleyen Hasan Tahsin Kocabaş." Çalışmayan kamu kuruluşları var oluyor. Gündemde Kültürpark Fuar alanında yapılan değişiklikler var. Fuar İzmir'in kalbi. Ancak ne yazık ki hepimizde unutkanlık hastalığı var. Şu anda yayınlanan hiçbir habere değil geçmişe dönüp bakılması gerekiyor. Fuarın orijinalliğinden bahsediyoruz ama 1930'da kurulduktan sonra 1950’lerdeki hali, 80'lerdeki ve 2000'lerdeki hali bambaşka. Zaten sürekli yeniden yapılandırılıyor. Fuarın bir dönüşüm yapması gerekiyor. Bunun yerine İzmir'de iktisat kongresinin yapıldığı yer yıkıldı. Kimsede bir şey demedi. Ak Partililer bu kenti dolaşmıyor. Tarihi güzelliklerinin nasıl yok olduğundan haberleri yok" şeklinde konuştu. CHP’nin henüz iktidarda olmadığı için icraatlarını yerel yönetimler üzerinden değerlendirileceğini ifade eden Halit Tunç: " Bu kentin yapısından sorumlu bir yerel bir yönetimi var. Belediyelerin yeteri kadar kentin geleceği ile ilgili çalışma yapmadığını düşünüyorum. Yerel yönetim, ortak yöneteceğiz birlikte karar alacağız diyor, STK'lara akademik kurumlara danışmasını istiyorum. Gazeteci arkadaşımız Sancar Maruflu fuar alanını neden yıktınız diye ağlıyor. Kentin kültürünü yok etmeniz doğru değil onun yerine ne yapılacağının paylaşılması gerekiyor. İzmir'in başka kentlerden farkı var. Belki başka bir kentte olsaydı bu kadar duyarlılık gösterilmezdi. Çöp sorununa gelince artık küçük kasabaların halledebildiği bir sorunu İzmir'in de halletmesi gerekiyor. İzmir'i iyi pazarlayamıyoruz. " dedi.

"Şehit cenazelerinde bile ayrımcılık yapılıyor"

Cem evlerinin ibadethane olarak kabul edilmemesini eleştiren Gökhan Kafalı: "Ülkemizde her geçen gün şehit veriliyor. Ancak Cem Evi’nde düzenlenen şehit cenazelerinin hiçbirinde ne cumhurbaşkanı ne de bir bakan geliyor. Şehit cenazelerinde bile ayrımcılık yapılıyor. Eskiden camilerin altında aşevleri olurdu. Şimdi bakkallar var. Cemevleri'nde yemekler veriliyor ama ibadethane sayılmıyor " diye konuştu. Tunç: "Ak Parti hükümetinde inanç özgürlüğü konusunda kısıtlama olduğunu düşünmüyorum. Bir Sünni vatandaşın kendini ifade etme konusunda nasılsa Alevilerin de öyle olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.