TORBALI BELEDİYE BAŞKANI GÖRMEZ 5 YILINI ÖZETLEDİ...

“İZMİR’DE BU KADAR ÇOK GELİŞEN BAŞKA BİR İLÇE YOK” “Kontrol edilebilir, sağlıklı ve şehircilik anlamında oldukça modern bir büyüm sürecini yönetiyoruz. Beş yılda onlarca proje çok büyük yatırımlar birer-birer hayata geçiyor.” Torbalı’da tam bir pozitif patlama yaşanıyor. Bu büyüme, gelişmede merkezi hükümet ile yerel yönetimin işbirliğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

TORBALI BELEDİYE BAŞKANI GÖRMEZ 5 YILINI ÖZETLEDİ...
28 Aralık 2018 Cuma 17:43

“Bir yerde nüfus çok hızlı artıyor, inşaat sektörü buna paralel olarak büyüyor, sanayi, tarım, ihracat, vergi tahsilatı, elektrik tüketimi ülke ekonomisinde zirve yapıyorsa, bunun ana lokomotifi, çekici gücü yerel yönetimdir”.

Torbalı; son 5 yılda, öylesine hızlı biçimde büyüdü ki Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in deyimiyle “her ay bir mahalle kuruluyor, yeni caddeler oluşuyor” Torbalının büyüme hikayesi bir şehir efsanesi değil, İlçede yeni meydanlar, bulvarlar, yürüyüş yoları, parklar, sosyal eğitim merkezleri, alt geçitler, yeni belediye binası, Huzur Evi, Sosyal Market, Organik pazar, Gençlik Merkezi, Köy konakları, düğün salonları, Evde Bakım Hizmeti gibi büyük yatırımları birer birer hayata geçti.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, sorularımızı yanıtladı.

Soru; Torbalı ‘daki bu büyümesini hangi potansiyeline, kaynaklarına boçlu?

Adnan başkan; Torbalı’daki büyüme, kentleşme, sanayileşme, üretim, ihracat, nüfus artışı, konut sektöründeki ilerleme ve diğerlerinin taşıyıcı, sürükleyici gücünün bir çok nedeni var kuşkusuz, ama en önemlisi merkezi hükümet ile yerel yönetimin işbirliğinin çok etkili olduğunu düşünüyorum. Aynı dili konuşmak, aynı hedefe odaklanmak bu anlamda çok önemli.

Torbalı Devlet Hastanesi, Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi, SGK binası,Huzur Evi, Çevre Yolu, Gençlik Merkezi, İZBAN, Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi, TOKİ konutları gibi onlarca merkezi hükümetimiz tarafından burada hayata geçiriliyor.

Soru : Kontrol edilebilir bir büyümemi yoksa altyapı ve sosyal yaşam alanlarını oluşturmada zorluklar çekiyor musunuz ?

Adnan başkan; Torbalı kontrollü, orantılı biçimde ilerliyor. Bir yerde nüfus çok hızlı artıyor, inşaat sektörü buna paralel olarak büyüyor, sanayi, tarım, ihracat, vergi tahsilatı, elektrik tüketimi ülke ekonomisinde zirve yapıyorsa, bunun ana lokomotifi, çekici gücü yerel yönetimdir. Yerel yönetimle merkezi hükümetin koordinasyon, uyum içinde çalışmasıdır.


Son 5 yılda ilçe nüfusumuz 50 bin dolayında arttı. Torbalı’da yaşamayı tercih edenler sadece aş, iş için gelmiyorlar, ilçede yaşam kalitesinin arttığı için burada konut alıyorlar, yatırım yapıyorlar, işyerleri açıyorlar. Topyekûn büyüyoruz.

Soru Belediye Hizmet Binası İnşaatı durdu mu?

Adnan Başkan; Torbalı’mıza çok yakışacak olduğuna inandığımız belediye hizmet binamızın inşaatı devam ediyor. Bazı gecikmeler var. Oda ilgili firmadan kaynaklanıyor. 35 yıldır kullandığımız bina büyüyen Torbalı’nın ihtiyaçlarına cevap veremiyordu. 3 ayrı binada hizmet veriyoruz. Torbalı 1990 yılında 20 bin nüfuslu bir ilçeyken günümüzde bu rakam 200 bine dayanmış durumda. Bu bina aynı zamanda Torbalı’nın sembolü olacak.

ÇOK ÇALIŞAN AZ KONUŞAN BİR BELEDİYEYEYİZ

Çok çalışan ancak az konuşan, az reklam ve tanıtım yapan bir Belediye olduğumuzdan temelini dahi atmadığımız, resmi açılışını halen yapamadığımız onlarca projemiz var. Bitenler, devam edenler, proje aşamasında olanlar vs. Örneğin; Ayrancılar, Atatürk Mahallesi, Torbalı Mahallesi, Yazıbaşı, Karakuyu, Çapak, Pancar meydanlarını tamamladık. Meydan projeleriyle 17 bin metrekarelik alanda uygulama gerçekleşti.

Huzurevini tamamlayıp hizmete açtık. Organik Pazarımızı tamamladık. Toplu ulaşım sorunu nedeniyle burada beklendiğimiz ilgili bulamadık. Ama onu da çözceğiz.

Ayrancılar Gençlik Merkezi bitti. Yine Ayrancılar’ a muhteşem bir Düğün Sarayı kazanırdık. Aynı Düğün Sarayından Atatürk Mahallesine , Yazıbaşı Mahallesine yaptık. Muhteşem oldular. 12 farklı mahallemizde yazlık düğün alanları inşa ettik.

Sosyal Marketimiz tamamlandı. Yardıma muhtaç vatandaşlarımız, yorulmadan, incinmeden sıradan bir markette alış-veriş yapar gibi buradan yararlanıyorlar. Onun kapasitesini daha da arttıracağız.

MEYDANLAR İLÇEMİZE ÖZEL BİR DEĞER KATTI.

Ayrancılar,Atatürk, Yazıbaşı, Torbalı,Çapak, Pancar mahallemizde meydanlar yaptık.

İZBAN alt geçitlerinden bir tanesini tamamladık. 4 tane daha yapıyoruz. Türkmenköy, Yoğurtçular köy konakları tamamlandı. Evde Bakım Hizmet Birimimizi kurduk. Binasını tamamladık. Şimdi hasta ve bakıma muhtaç vatandaşlarımızın yardımına koşuyoruz.

16 Basketbol, 6 halı saha tamamladık. Bu sayı yakında 20'ye ulaşacak.

İlçemizin farklı mahallelerinde 27 çocuk parkı oyun alanı, Fitness sahası açtık.

Vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak, spor yapmalarını sağlamak amacıyla Sultan Abdülhamit Han, Halük Alpsu bulvarlarında düzenlediğimiz yürüyüş yollarına şimdi bir yenisini daha ekliyoruz.

Alpkent,Abdülhamit, Halük Alpsü, Tepeköy, Muratbey, Ayrancılar Ege Kent’te yürüyüş yolları yaptık.

Atatürk ve Yazıbaşı Mahallesi Sosyal Eğitim Merkezi , Helvacı’ya köy konağı, Çapak ‘a Sosyal Hizmet Binası yapıldı. Bütün bunlar, biten, devam eden projelerimiz, sırada benzer onlarca büyük yatırımımız var.

Soru; Torbalı’ya ülke çapında ünlü inşaat markalarının da bir dizi projeleri hayata geçirdiklerini gözlemliyoruz?

Adnan Başkan; TOKİ'nin Ayrancılar' daki Toplu Konut Projesini tamamladı.. Bunun 2.etabı içinde inşallah yakında bir müjde daha vereceğiz. Şimdilik konuşmak için erken. Ayrıca ülkemizin birçok büyük firması da burada yatırımlar yapıyor 5 yıl sonra Torbalı İzmir’in en büyük yaşam alanı olmaya aday.

Soru; Çevre yatırımları konusunda ne diyeceksiniz?

Adnan Başkan “Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi'nde ilk etap çalışmaları tamamlandı. 22 Km.lik Fetrek Çayı'nın büyük bölümünü ıslah edildi.. Tabanı 40, üstten de 54 metre genişliğindeki bir yatağın oluşturulması sağlandı. Yatağın 200 metrelik dışında kalan yerlerde rekreasyon alanları oluşturuluyor. 1.Etap planlamasına göre toplam 340 bin metrekarelik alanda 237 bin metrekarelik bölgede ise rekreasyon projeleri uygulanacak.

Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi kapsamında birde 17 bin metrekarelik alan üzerinde yapay ada oluşturuldu. Uzun soluklu, ancak heyecan verici bir proje. Köprü inşaatı da bitmek üzere.Suru; Sanayi de kentleşme gibi kontrollü biçimde mi gelişiyor?

Adnan Başkan; Fetrek bu projelerden sadece bir tanesi, Gelişmiş illeri toplumlarda en değerli varlık en hassan olunan değer toprak, hava ve sudur. Yaradan bizi bu üç kaynakla yaşatıyor.

Üçü de İnsanoğlu’nun vazgeçilmezidir. Benim için bir avuç toprak, bir avuç altından daha değerlidir. Benden önceki dönemin uygulamalarıyla ilgili konuşmam doğru olmaz. Lakin bizim son 5 yıllık dönemde üzerinde hassasiyetle durduğumuz konulardan biri endüstriyel kirlenmedir. Sanayiciye bürokraside, yatırımda, büyümede her türlü kolaylığı sağlıyoruz. İlçemize yatırıma davet ediyoruz. Sadece bir konuda hassasiyetimizi bilmelerini istiyoruz. Bizden daha çok çevre konusunda duyarlı olsunlar çevreye yatırım yapsınlar. Suyu, toprağı, havayı, çevreyi kirletmesinler. Suyu, havayı, toprağı kirleten yatırımlara kapımız kapalı.Soru; Torbalı’nın köyleri ?

Adnan başkan; Torbalı zengin bitki örtüsü, ormanları, dağları, sosyal yaşam alanları, su kaynakları, doğal dokusu ve yapısını koruyan önemli merkezlerden biridir. Sadece doğal doku değil, üretimde de bol çeşitliliğe sahibiz. Oldukça zengin bir potansiyele sahip olan köylülerimiz doğa ve çevre tutkunu Ege halkının her türlü sosyal, sportif, beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayacak birikime sahip. Huzurlu bir hafta sonu için Torbalı tercih edilebilir.

TENİS KORTLARI SERİSİNE BAŞLIYORUZ.

Torbalı’mızı bir tenis kortu kazandırdık. İlgi oldukça fazla, yenileri için çalışmalar başlattık. Göztepe’ye Spor komplesi için arazi tahsis ettik. 15 adet basketbol sahası. 6 adet futbul sahamız bu sürece dahil oldu.Soru; Torbalı’da tarımsal üretimde bir daralma var mı?

Adnan Başkan; Yaklaşık 32 bin hektarlık ekilebilir tarım alanında yılda iki yâda üç ayrı ürün elde edilmekte bunun önemli bir kısmı tarımsal sanayide ihracatta değerlendirilmektedir.

Torbalı; Sultan Abdülhamid Han döneminde bir tarım üretim merkezi haline getirtilmiş,. Torbalı’da Sultan Abdülhamit Han’nın çocuklarının adı verilen, köylerimiz, camilerimiz, o döneme ait okullarımız ve çok sayıda tarihi eserimiz bulunmaktadır. Bunları onarıyor, gözümüz gibi koruyoruz. Stratejik yerel büyüme planımızda Tarım en büyük önceliğimiz ve bu konuda çok duyarlıyız.

ÇOK BÜYÜK İSTİMLAKLAR GERÇEKLEŞTİRDİK.

İstimlak olmadan belediyelerde hizmet, büyüme çok zor olur. İstimlak birçok hizmet için önemli göstergedir. Son 5 yılda gerek satın alma yolu ile, gerek tahsis anlaşmalarıyla, ve kamudan kiralama sistemiyle ilçemizin farklı noktalarında 24 parça araziyi Torbalımıza kazandırdık. Kısa ve uzun vade olmak üzere tamamı proje amaçlı ve stratejik büyüme planımızın bir parçası olarak sağlandı.

Bu çok büyük bir rekordur.Bu toplamda 914 bin 190 metrekaredir. 22 bin metrekare araziyi kiralama, 597 bin metrekareyi tahsis yolu ile belediyeye kazandırırken 294 bin metrekarelik alanı da belediyenin kendi öz kaynakları ile satın aldık. Özbey Mahallemizde 70 bin metrekare, Torbalı Mahallemizde 3 bin 248 metrekare tahsis edip meydan yaptık, Kaplancık Mahallemizde 35 bin 320 metrekare, Çaybaşı Mahallemizde 9 bin 441 metrekare, Ahmetli Mahallemizde bulunan 159 bin 796 metrekarelik mesire alanımızı tahsis yolu ile belediyemize kazandırdık,

Fetrek’ te 200 bin metrekare arazi tahsisi sağladık yakında ağaçlandırılacağız., İl Özel İdaremiz ’den 120 bin metrekarelik asfalt şantiyesini yeri ile beraber belediyemize kazandırdık . Göllüce Mahallemizde 222 bin 600 metrekare yer satın aldık. Bin 829 metrekare yer satın alıp Huzurevi’mize bahçe yaptık. Atatürk Mahallemizde 3 bin 450 metrekare yer satın alıp meydan yaptık.

Cumhuriyet Mahallemizde 7 bin 400 metrekare yer satın alıp meydan yaptık. Torbalı’nın en değerli arazilerinden olan 19 bin 660 metrekarelik Sağlık Meslek Lisesi alanını satın alıp belediyemize kazandırdık.

Subaşı Mahallemiz de 800 metrekarelik 2 adet, Pancar Mahallemiz de 597 metrekarelik 1 adet arsa satın aldık. Ayrancılar Suyunbaşı’ nda 10 bin metrekare, Çapak Kahvemizin yanında 300 metrekare yer satın aldık. Kemalpaşa yolunda 5 bin metrekarelik zeytinlik alan, Yazıbaşı Mahallemizde 2 bin 500 metrekarelik sanayi park alanı, Yoğurtçular Köy Konağımızı inşa ettiğimiz 569 metrekarelik arsayı, Çapak Mahallemizin alt tarafında 12 bin 400 metrekare, Dağkızılca Mahallemizde köy konağı inşa ettiğimiz 260 metrekare, Atatürk Mahallemiz de 2 bin metrekare, Çaybaşı Mahallemiz de de 5 bin 500 metrekare olmak üzere toplam 294 bin 365 metrekare yeri satın alıp belediyemize kazandırdık.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
pluto trust corporation - 5 ay önce
biz pluto güven şirketiyiz,% 3 faiz oranında kredi sunuyoruz. kredi arıyorsanız, daha fazla bilgi için bize ulaşın.
e-posta: plutocreditfinancier@gmail.com
Whatsapp: +1 (847) 453 9904