TİCARİ DEĞERİ OLAN GLOBAL BİR ÜRÜNE ‘MİLLİ ALGISI’ ONU HEDEFLERİNDEN UZAKLAŞTIRABİLİR

Can Radyo'da Gazeteci / Yazar Halit Tunç ve Gökhan Kafalı sunumu ile Z Raporu'nun Konuğu olan CHP Parti Meclis Üyesi, 24. Dönem İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, ülke gündemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

TİCARİ DEĞERİ OLAN GLOBAL BİR ÜRÜNE ‘MİLLİ ALGISI’ ONU HEDEFLERİNDEN UZAKLAŞTIRABİLİR
28 Aralık 2019 Cumartesi 23:50

Can Radyo'da Gazeteci / Yazar Halit Tunç ve Gökhan Kafalı sunumu ile Z Raporu'nun Konuğu olan CHP Parti Meclis Üyesi, 24. Dönem İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, ülke gündemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Programdan satır başları şöyle:

TİCARİ DEĞERİ OLAN GLOBAL BİR ÜRÜNE ‘MİLLİ ALGISI’ ONU HEDEFLERİNDEN UZAKLAŞTIRABİLİR.

Yerli Otomobil için ''Bir şeyin yapılmasından ve o şeyin Türkiye imkanları dahilinde yapılmasından mutluluk duyarız ama çok fazla soru işareti var.'' diyen Aksünger: ''Bir şeyin milli olma meselesi şu anki dünya düzeninde çok zor. Bu tür teknoloji ve üretim konularında milli söylem çok da aklı başında bir söylem değil. ATAK helikopteri içinde aynı sorular sorulmuştur. ATAK helikopterinin motorunu ABD-İngiltere'den aldık. ihraç edemedik. İzin vermediler. Elimizde kaldı. Bir şeyin tamamen yerli olması imkânsız. Muhteşem bir AR-GE kurarsın, işbirliklerini yaparsın işte o zaman tamam deriz. Her projeye siyasi anlamlar yüklemek, onu siyasi bir görüşün ürünü gibi sunmak, pazarlamak asla ve asla doğru değil. Ayrıca ticari değeri olan global bir ürüne ‘milli algısı’ onu hedeflerinden uzaklaştırabilir.

Şöyle anlatıyorlar AKP geldi, bütün her şeyi AKP yaptı. Avrupa'da bir marka şunu söylemiyor: Bu muhteşem yerli demiyor. Ben ürettim diyor. Nasıl ürettin peki? Paneli şuradan bunu buradan aldım ürettim diyor. İnsanların karşıtlığı şundan: Geçmişte, Cumhuriyet tarihi üzerindeki yapılmış başarılı hizmetleri, fabrikaları, demiryollarını, yüzlerce proje yok sayılıyor. O dönem yok sayılıyor. Bunu önümüze büyük bir başarıymış gibi algı oluşturuluyor.

TÜRKİYE’NİN ÖNCELİĞİ MEGA PROJELER DEĞİL. FAKİRLİĞİ İŞSİZLİĞİ ADALETSİZLİĞİ, YOLSUZLUĞU, AYRIMCILIĞI, TERÖRÜ, KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİ YENİDEN DÜZENE SOKMAK OLMALI.

Türkiye'nin  en büyük problemleri ekonomi, eğitim, terör,  Eğitim, iç barış, komuşu ülkelerle barış, yoksulluk, işsizliktir... 15 yaşındaki çocuklarımızın aldığı eğitimlere bakalım. Her 100 çocuktan ancak biri çok başarılı. Çin'deise her yüz çocuktan 19'u çok başarılı. Almanya'da ise 100 çocuktan 26'sı. Çocuklarımızı dünyada bilimle yarışacak hale getirmeliyiz. Eğitimde, sağlıkta, bilimde, teknolojide dünyayla yarışmakla milliyetçilik olur. Şovenizm, ırkçılık, bölüştürmek, ayrıştırmak ve ötekileştirmek üzerine ilkel milliyetçilik olmaz. Herkesin bu ülkenin başarı hikâyelerinden heyecan duyacağı barışçıl bir ülke için mücadele etmeliyiz. Kapitalizmin bize dayattığı, rant odaklı projeler değil. ’nin önceliği mega projeler değil. Fakirliği işsizliği adaletsizliği, yolsuzluğu, ayrımcılığı, terörü, komşuluk ilişkilerini yeniden düzene sokmak olmalı. '' dedi.

KANAL İSTANBUL STRATEJİK Mİ?

Aksünger konuyu çeşitli açılardan değerlendirdi.

Aksünger: ''Nasıl stratejik olabilir? Böyle bir kanal Amerika'nın işine yarar. Amerika'yla kavgalısın. Niye Montrö’yü tartışmaya açabilir. İngiltere üzerinden açar çünkü taraflardan biri İngiltere. Amerika yeni bir karar aldı. Benim stratejik ortağım İngiltere, Yunanistan, İsrail dedi. Buraya 75 milyon dolar para yatıracağız. Peki bu parayı daha sonra nasıl alacağız?. Stratejik mi? Stratejikse devlet parayı nereden getirecek onu da anlatsın. Eğer devlet bunu yapacaksa milyarlarca metre küp toprağı ne yapacaktır? Ekolojiyle ilgili sorunları yaratmayacağının garantisini verebilecekler mi?.

Kanal İstanbul asla ve asla ülkemizin, milletimizin önceliği değil. Bizim önceliğimiz yaşam kalitemizi artıracak, bu yoksulluktan, yolsuzluktan, yasaklardan, zulümden, baskılardan kurtulmaktır.

Bir de şuradan bakalım Rusya neden ses etmiyor? Ben öğrendim bunu da. Rus yetkililerinin görüşlerini gördüm. Oradaki Türk iş adamı arkadaşlarıma sordum. Neden ses çıkarmıyorlar diye. ''Yapamazlar diyorlar'' dedi. Ne demek istediğini sordum. Oradan geçen gemilerin yüzde 50'si Rusya ticareti üzerinden geçen gemiler. En az yüzde 50'si. Boğazımızdan 40 bin gemi geçiyormuş. Diyelim ki 20 bini ben para verip kanal dan geçti. Kaç para ödeyecek 100 bin dolar mı ödeyecek. Çarp bunu. 30 sene sürer bunun kendini amorti etmesi.''şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET

Aksünger:''Sendikalar insanların emekleri üzerinden bir değerlendirme yapıyorlar. Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bir dönemde ben Türk-İş'in verdiği rakamın yetersiz olduğunu belirtiyorum. Rakam 2600 lira civarındaydı. Asgari ücretle geçinen insanlar için destek programı açıklayabilirsin ama diğer türlüsü vicdansızlıktır. Yıllık bir program da yeterli olmaz, 5 yıllık program yapılmalı. Şimdi enflasyona, çarşıya pazara, elektiriğe bakıyoruz el yakıyor.'' diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.