Siyasetin her kademesinde “etkili konuşanlar” kazanır

İletişim uzmanı Ali Kayadibi, yerel seçimlerde kazanma iddiası taşıyan adayların her türlü iletişimin temelini oluşturan dili, kusursuz kullanabilecek düzeye gelmek için hazırlanması gerektiğini söyledi

Siyasetin her kademesinde  “etkili konuşanlar” kazanır
17 Kasım 2018 Cumartesi 18:47

Türkiye’nin siyasi seçim pratikleri açısından halk kitlelerini daha yakından ilgilendiren yerel seçimlerde adayların kişisel iletişim becerileri, kazanmalarında en büyük avantaj olarak dikkat çekiyor. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Medya ve İletişim Bölümü Öğretim Görevlisi Ali Kayadibi, dilin her türlü iletişimin temel taşı olduğuna dikkati çekerek, “Yerel seçimlerde adaylar, seçmenle her an yüz yüze gelmek zorunda. Bu durumda adayın kişisel özellikleri, mensubu olduğu siyasi partiden bağımsız olarak değerlendirilebiliyor. Etkili ve güzel konuşma, ses rengi ve tonu, sesini hoşa gidecek düzeyde ayarlaması, konuşma temposu, diksiyonu düzgün kullanması önemli bir avantaj olarak adayı öne çıkarır” dedi.

İletişim dilini ciddi biçimde siyasetin içine dahil eden adayların seçim sonucunu değiştireceğini iddia eden Yaşam Koçu ve iletişim uzmanı Ali Kayadibi, siyasi partilerin, özel kriterlerinin yanında politikalarını da halka doğru anlatacak yeteneklere sahip kişileri aday olarak tercih etmesi gerektiğini söyledi. Siyasi aktörlerin de günlük yaşantılarında etkili iletişim kurma, seçmen kitlesinde karşılığı olan bir dil kullanarak hedefine ulaşabileceğini belirten Kayadibi, “Adaylar arasında konuşma becerisiyle fark yaratmak, bu alandaki eksikliklerini gidermek için ciddi eğitim almakla mümkündür. Siyasi partilerin kendilerini gerektiği gibi halka anlatamamalarının temelinde de konuşma becerisi düşük adaylarla yola çıkması yatar. Ayrıca bilinçsizce danışmanlık hizmeti alınması da başarısızlıklar hanesine yazılabilir. Adaylar, danışmanlık desteğini ehil olmayan kişi ve reklam şirketlerinden almamalı. Ürün reklamı düşüncesiyle yürütülen, özgünlük yaratılmayan seçim kampanyalarının sonuçları çoğunlukla rakiplere yarar. Adayın konuşma, beden dili, karizmatik görünme, strateji iletişimi gibi eksikliklerini giderici eğitim almadan girdiği kampanyalardan geriye görüntü, ses ve bilgi kirliliği kalır” diye konuştu.

KONUŞMANIN SİHİRLİ GÜCÜ

Siyasal iletişimin bir uzmanlık işi olduğuna işaret eden iletişim uzmanı Ali Kayadibi, geleneksel ve ilgiyi kaybetmiş siyaset yapma biçimleriyle seçime girmenin adayı güç durumda bırakacağını belirterek, gelişen iletişim teknolojileri, bilgiyi kullanma biçimleri ve güncel pratiklerin hızla hayata geçirilmesini önerdi. “Bütün zamanların değişmeyen başarı hikayeleri,üstün hitabet becerileriyle kurulur” diyen Kayadibi, şu bilgileri aktardı:

“Siyasal iletişim tekniklerinin cazibeli yönlerini kullananlar kazanır. Yerel yönetim seçimlerinin en önemli özelliği adayların seçmenle yüz yüze iletişim kurmasıdır. Seçmen, adayın bütün zaaflarını ve üstün yönlerini aracısız görebiliyor. Bu durumda donanımlı aday fark yaratır. Bunun için değişmeyen başarı kriterleri; düzgün bir diksiyon, hazır cevap, sağlam retorik, siyasi etkiyi artıran en önemli araçlardır. Dili kullanma becerisi her türlü iletişimin temelini oluşturur. Yörelerin kültürel özelliklerini bilmek, onların dünyasına seslenebilecek pratiklik dilin gücüyle mümkündür. Hatta şiveli, yöresel ağızla konuşmalar bile eğitim vasıtasıyla düzeltilerek etkili bir kültür dili edinilebilir. Konuşmanın sihirli etkisi her çağda olduğu gibi günümüzde de bütün gelişmelere paralel olarak birincil güç olma halini sürdürmektedir. Unutmamak gerekir ki; dil düşünceyi besler. Düşünce de dilin kudretini artırır.”

EĞİTİM ŞART

İKÇÜ Öğretim Görevlisi Ali Kayadibi, her yaşta ve her meslekte insanı dönüştürebilen tek aracın eğitim olduğunu belirterek, dört aydan az süre kalan yerel seçimler öncesi adayların kişisel gelişim eğitimlerini tamamlama imkanı olduğunu hatırlattı. Eğitim teknolojileri ve özel öğretim yöntemleriyle artık bilgilerin daha hızlı uygulamaya geçebileceğini belirten Kayadibi, “Özel öğretim yöntemleri kişisel özelliklere göre uygulandığında verimli sonuç alınabiliyor. Konuşma eğitimi de bunların başında geliyor. İyi bir konuşma düşünce ve ifade biçimlerini de etkili bir şekle dönüştürebiliyor. Adaylar için konuşma becerisi seçildikten sonra da işlerini kolaylaştıracaktır. Seçilemeyenler için olağan üstü bir tecrübe kazandıracak, bir başka seçimde avantajlı duruma geçirecektir. Etkili ve güzel, ikna edici, dili iyi kullanan, konuşma konularına hakim, iyi bir ses rengi kullanarak konuşan kişiler hemen sempati toplar. Siyasi ortamlarda en fazla ihtiyaç duyulan da bunlardır” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.