İZMİR İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BURAK ÖZTOP’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR…

Bayraklı’da inşaatı süren Şehir Hastanesi’yle ilgili bilgiler veren İzmir İl Sağlık Müdürü Burak Öztop, “Uluslararası hastaların çekim merkezi olacağız. Sağlık turizmi, sağlığın ihracatıdır. Bunun gerektirdiği kablitenin zirvesine Şehir Hastanesi’yle oturacağız” dedi HABER; ERHAN GÜLENÇ/YENİ ASIR

İZMİR İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BURAK ÖZTOP’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR…
30 Aralık 2019 Pazartesi 21:14

Bayraklı’da inşaatı süren Şehir Hastanesi’yle ilgili bilgiler veren İzmir İl Sağlık Müdürü Burak Öztop, “Uluslararası hastaların çekim merkezi olacağız. Sağlık turizmi, sağlığın ihracatıdır. Bunun gerektirdiği kalitenin zirvesine Şehir Hastanesi’yle oturacağız” dedi

Hastane inşaatını yürüten Türkerler ve Gama Holding ortaklığının Proje Koordinatörü Murat Pektaş da bize eşlik etti. 2 bin kişinin çalıştığı projede kaba inşaat büyük ölçüde bitti. İzmir'de hastaneye ulaşımın çok zor olacağı şeklinde oluşturulmak istenen algının doğru olmadığını da bizzat gördük. Bornova'dan çevre yolunu kullanarak hastaneye 5-10 dakikada ulaştık. Hastanenin bağlantı yollarının genişletilmesi için de çalışma yürütülüyor. Öztop, 2020'nin ikinci yarısında açılması hedeflenen hastaneyle ilgili sorularımızı şöyle yanıtladı:

Bayraklı’da inşaatı süren Şehir Hastanesi’yle ilgili bilgiler veren İzmir İl Sağlık Müdürü Burak Öztop, “Uluslararası hastaların çekim merkezi olacağız. Sağlık turizmi, sağlığın ihracatıdır. Bunun gerektirdiği kalitenin zirvesine Şehir Hastanesi’yle oturacağız” dedi

SAĞLIK BAKANLIĞI YÖNETECEK

Hastane ne zaman hizmete açılacak?

2020'nin ikinci yarısında hastanenin açılışı gerçekleştirilecek. Bir taraftan hastane binası tamamlanırken, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da sağlık hizmeti sunumuna ilişkin; planlamalar, toplantılar, saha ziyaretleri aralıksız sürüyor. Çalışmalar hassas ve bir denge içerisinde yürütülüyor.

Hastane için toplam ne kadar yatırım yapılacak? Sağlık tesisinin yapımı ve bünyesinde bulunan ekipmanın temini için gerekli toplam sabit yatırım tutarı KDV hariç 1 milyar 253 milyon lira.

Hastane tamamlandığında kimler tarafından işletilecek? Sağlık Bakanlığı tarafından mı yoksa yatırımcı firmalar tarafından mı?

Aynen şu an Sağlık Bakanlığı tarafından yönetilen ve işletilen, topluma sağlık hizmeti sunan devlet hastaneleri gibi Bayraklı Şehir Hastanesi de Sağlık Bakanlığınca yönetilecek, işletilecek.

KATKI PAYI YOK

Hastane açıldıktan sonra vatandaşlar buradan nasıl yararlanacak? Vatandaştan muayene, tetkik, tahlil ve görüntüleme gibi konularda katkı payı istenecek mi?

Bayraklı Şehir Hastanesi bir devlet hastanesi çalışma prensibiyle hizmet verecek olup, vatandaştan herhangi bir katkı payı alınmayacak.

Bu hastane İzmirliler için ne gibi avantajları beraberinde getirecek? İzmirlilere somut hangi faydaları olacak?

Bayraklı Şehir Hastanesi'nde bulunan bütün odalar nitelikli olarak tek ve iki kişilik banyolu tuvaletli olarak yapılmaktadır. Poliklinik, Yoğun Bakım, Ameliyathane, Endoskopi, Kemik İliği Merkezi, Yanık Merkezi, Radyoterapi Merkezi, Nükleer Tıp, Görüntüleme, Laboratuvar gibi tanı ve tedavi alanlarında nitelik ve nicelik olarak artış sağlanacak Hastanemiz tamamlandığında sunulan hizmet kalitesi, hizmete ulaşma hızı son teknolojik cihazların mevcudiyetiyle çok önemli hizmetler sunacak. Yeni açılacak Şehir Hastanesi, konsept olarak Avrupa standartlarının üstünde; odalarından ameliyathanesine, acilinden yoğun bakıma kadar, her seviyede üst segmentte hizmet verecek. Son teknolojik cihazlar, işinde uzman doktorlarımız, özverili güler yüzlü çalışanlarımızla sağlık turizmi kapsamında tüm cerrahi ve dâhili kliniklerimizde her türlü teşhis, tedavi, ameliyat yapılabilecektir.

İzmir'in en önemli hedeflerinden biri de sağlık turizminde gelişim göstermek. Şehir Hastanesi'nin bu hedefe katkısı ne olacak?

Dünyadaki payı bugün 100 milyar doları aşan sağlık turizminde Türkiye de önemli ataklar yaparak, hastane altyapılarını bu sektöre göre düzenlemeye başladı. Özellikle modern tıbbi cihazları, yetişmiş insan gücü ve deneyimli uzman kadrosu ile şehir hastanelerinde, sağlık turizminden pay almak için önemli adımlar atılıyor.

ÇEKİM MERKEZİ OLACAĞIZ

Özellikle çalışmalarına hızla devam edilen Bayraklı Şehir Hastanesi ile uluslararası hastaların çekim merkezi olmayı hedefliyoruz. Sağlık turizmi, sağlığın ihracatıdır. Bu ihracatı yapabilmek için belirli kaliteye ulaşmak gerekir ve İzmir Şehir Hastanesi ile bu kalitenin zirvesine oturacak. İzmir'in dünya çapında bir sağlık destinasyonu olarak markalaşması sürecine İzmir Şehir Hastanesi öncülük edecek. Şehir hastanesi, İzmir'in sağlık turizm potansiyelini harekete geçireceğini aynı zamanda tüm turizm kollarının da bundan olumlu etkileneceği kanaatindeyiz. Sağlık turizmi sadece medikal turizminden ibaret değildir. Tedavi için İzmir'e gelecek olan yabancı hastaların termal, emekli, engelsiz, sağlıklı beslenme, saç ekimi ve estetik gibi sağlık turizmi dallarını da canlandıracaktır. Böylelikle otellerin hem yaz hem de kış doluluk oranları artacak İzmir ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

SAYILARLA İZMİR ŞEHİR HASTANESİ

Toplam proje alanı: 618 dönüm

Kapalı alan: 633 bin metrekare

İnşaatta çalışan sayısı: 2 bin

Genel Hastane yatak sayısı: 715

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yatak sayısı: 424

Kardiyovasküler Cerrahi Hastanesi yatak sayısı: 380

Onkoloji Hastanesi yatak sayısı: 141

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi yatak sayısı: 300

Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi yatak sayısı: 100

Kampüs toplam yatak sayısı: 2 bin 60

Poliklinik sayısı: 414

Ameliyathane sayısı: 51

İstihdam edilecek personel sayısı: 7 bin 500 - 8 bin

Günlük hizmet verilecek poliklinik sayısı: 50-55 bin

Günlük toplam insan sirkülasyonu: 70-75 bin

Toplam hafriyat miktarı: 4 milyon metreküp

Yapılan dolgu miktarı: 1 milyon metreküp

HABER; ERHAN GÜLENÇ/YENİ ASIR


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.