“Ege, organ naklinde Türkiye’ye önder olmuş bir üniversitedir”

Prof. Dr. Özbaran, “Karaciğer nakli yapan Türkiye’deki hekimlerin yüzde 40’ına yakını Ege Üniversitesi’nden yetişmiştir. Kalp naklinde rakipsiz olarak Türkiye’nin en iyisi, Avrupa’da ise ilk beş arasındadır” dedi

“Ege, organ naklinde  Türkiye’ye önder olmuş bir üniversitedir”
02 Kasım 2017 Perşembe 11:00

Haber / Süleyman YAŞAR

Türkiye'de her yıl 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlanıyor. Ülkemizde organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden oluyor. Ege Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Özbaran, “Türkiye’de organ bağışı yeterli değil, ilkokuldan itibaren organ bağışı fikri topluma empoze edilmesi lazım. Organ nakil ve bağışının sürekli gündemde olması organ bağışını arttırıcı faktörlerden bir tanesidir’’ dedi.

Prof. Dr. Özbaran, “Ege Üniversitesi organ nakli konusunda Türkiye’ye önder olmuş bir üniversitedir. Karaciğer nakli yapan Türkiye’deki hekimlerin yüzde 40’ına yakını Ege Üniversitesi’nden yetişmiş, kalp naklinde rakipsiz olarak Türkiye’nin en iyisi, Avrupa’da ise ilk beş arasına rahatça girebilecek düzeydedir. Organ nakli Ege Üniversitesi’nin bir markası, bir kimliğidir ve şu ana kadar gelen tüm hekim arkadaşlarımız da bu konuya sahip çıkmıştır. Aynı zamanda burası Türkiye’nin örnek alacağı bir organ nakil merkezidir” diye konuştu.

ORGAN NAKLİ EKİP İŞİDİR”

Prof. Dr. Özbaran, “Ülkedeki organ nakil sayısı 15 sene öncesine kadar çok düşüktü. Sağlık Bakanlığı destekli kampanyaların düzenlenmesi ile birlikte büyük bir artış gösterdi. Avrupa ülkelerine bakarsak organ bağışında onlara kıyasla beşte bir oranında düşük seviyedeyiz diyebilirim. Hatta bazı ülkelerde bu oran onda bire kadar düşmektedir, yani mevcut organ nakli bekleyen hastalarımıza göre hala yetersiz sayıda organ bağışı yapılıyor’’ dedi.

Türkiye’de gündemin sürekli değiştiği için insanların organ bağışına olan farkındalığını olumsuz yönde etkilediğini belirten Prof. Dr. Özbaran, “Organ nakli organizasyonları, kanunları ve bu konuyla ilgili düzenlemeler bunu rahatça söyleyebilirim ki Avrupa’daki diğer ülkelere kıyasla oldukça iyi durumda. Türkiye’deki çoğu hastanede teknolojik olarak altyapı mevcut ancak organ nakli bir ekip işidir ve hem hastanenin iyi olması gerekir, hem de organ naklini yapacak patoloğundan cerrahına, dahiliyecisinden, kardiyoloğuna kadar hekimlerin bu konuda eğitim almış olması lazım. Bence bu konuda yeterince merkez var Türkiye’de” diye konuştu.

YETERLİ SEVİYEDE DEĞİL’’

Türkiye’de gerçekleştirilen organ nakilleri günümüz koşulları açısından iyi bir düzeyde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özbaran, “İyi fakat şuan için yeterli değil tabi ki, ilkokuldan itibaren organ nakli organ bağışı fikri topluma empoze edilmesi lazım. Şuan maalesef bu yeterli seviyede değil. Organ nakil ve bağışının sürekli gündemde olması organ bağışını arttırıcı faktörlerden bir tanesidir’’ diye konuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet ercan erarslan - 1 yıl önce
Kalbi atan, solunumu devam eden bir kişiyi beyin ölümü gerçekleşti diye götürüp gömebiliyor muyuz.Tabi ki hayır. Peki bu durumdaki kişinin beyin ölümü gerçekleşti diye organlarını almanın hükmü nice ola ki. Dinen bir insanın ölümü ne demek ruhun bedenden çıkmış olması demektir.Beyin ölümü gerçekleşen fakat kalbi halen atan ve solunumu devam edenin ruhu daha henüz bedendedir.Halbuki bu olmadan kalp çalışmaya devam ederken vücut organları çalışmaya devam ederken BEYİN ÖLÜMÜ gerçekleşti doktor raporu kanaati ile kişinin organları kendisi daha ruhu bedende iken organı alınıyor. Çünkü ruh bedende olmasa yani dinen ölse solunum ve kalbi durmuş olsa organ işe yaramıyor.Görüldüğü gibi organ nakli neresinden bakarsanız bakın bir muamma.Beyin ölümü gerçekleşti denilip aylar ve seneler sonra tekrar normale dönen insanlar mevcuttur.Bazı Avrupalı doktorların "beyin ölümünün bir safsata olduğuna ilişkin makaleleri bile mevcut.Hukuken ölümle,tıbben ölüm ve fıkhen ölüm birbirinden çok farklıdır.
Avatar
Lutheran Hospital - 3 ay önce
İyi günler Hayat kurtarmak için böbrek satmakla ilgileniyor musunuz? Böbrek nakline ihtiyaç duyan hastalarımız var, böbrek satmak istiyorsanız, lütfen iowalutheranhospital@gmail.com adresinden bizimle iletişime geçin.
Ayrıca +1 515 882 1607 numaralı telefondan whatsapp'ı arayabilir veya bize yazabilirsiniz.