REKTÖR HOCAMIZDAN GERÇEKÇİ BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ


Halit TUNÇ

Halit TUNÇ

11 Haziran 2019, 10:34

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak Ekim 2017 ‘de göreve atandı. Siyasi ve sosyal geçmişine bakılmaksızın büyük bir heyecanla Üniversitede değişim, atılım, bilimsel anlamda yeni bir dönem bekledik.

Lakin olmadı. Aradan geçen 20 aylık süre içinde ortalığa saçılan belgeler, iddialar, ihaleler sindirebilir cinsten değil.

Meslek hayatımın 5 yılını Dicle üniversitesinde rektörlük basın danışmanı olarak geçirdim. Üniversitelerdeki işleyişi, rektörlerin yetkilerini, sınırlarını, yapacaklarını ve yapmaması gerekenleri biliyorum.

Ancak Ege Üniversitesinde yaşananlar, ortalığa saçılan belgeler, fotoğraflar bütün bildiklerimizi, ilkelerimizi bir silindir gibi yok ediyor.

Rektör beyin kararları, uygulamaları hakkında farklı kaynaklardan gelen bu iddiaların, mutlaka cevaplanması gerekiyor.

  1. Daha önce Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı (ÜNTAŞ) tarafından işletilen aylık 600 bin TL net gelir sağlayan otopark 06-06-2018 tarihinde formaliteden ihale edildi. İhaleyi Ankara merkezli Kartallar Holding aldı.
  2. ‘Formaliteden’ diyorum çünkü ihaleye katılan 2. firmanin şirketiniz olan Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı (ÜNTAŞ)’a ihale bedelini arttırmaya yönelik bir sınır koyduğunuz aynı şirketin yönetim kurulu üyesi emekli öğretim görevlileri tarafından açıkça beyan edildi. Karar defterinde de ortaya çıktı.
  3. Otopark ihalesini kapan Kartallar Holding Yönetim Kurlu Başkanı Hasan Kartal’la dostluğunuz yıllar öncesine dayandığı farklı tarihlerde ve fotoğraflarda görülüyor. Bunun bir açıklaması var mı?
  4. Bugün aylık 1 milyon 200 bin TL(1 trilyon 200 milyon) gelir sağlayan bu otopark ihalesine tek başına katılan Kartallar Holdingi bu işe kim davet etti ?. İzmir’deki işletmecilerin neden haberi olmadı?
  5. Tarafınızca görevlendirilen Genel Sekreter Yardımcısı Emin Küçük bir TV programında korkunç itiraflarda bulundu, sizin kendisine ihaleye ilişkin uygunsuz tekliflerde bulunduğunuzu ve ihalenin bu şirkete verilmesini sağladığınızı açıkça söylüyor. Şimdiye kadar bu sarsıcı iddiaya neden cevap vermediniz?
  6. Prof. Dr Suat Çağlayan (eski bakan) aynı zamanda Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı (ÜNTAŞ) yönetiminde yer alıyor. Çıktığı bir TV Programında ihale sürecini aynen şöyle anlatıyor” Karar defterine ÜNTAŞ ihaleye girecektir ancak yıllık 1 milyon 20 bin TL’nin üzerine teklif verilmeyecektir deniliyor.( Bu da ihaleyi doğrudan adrese teslim anlamına geliyor. ) Ege Üniversitesini zarardan korumak zorundayız. ÜNTAŞ üniversitenin namusudur.”
  7. Prof. Dr Suat Çağlayan hocamızın ‘üniversitenin namusudur’ dediği olayla ilgili olarak bir başka iddia da Üniversite öğretim görevlisi yapılan P.B.Ö ile ilgili. Taşeron şirketten Ege Meslek Yüksek Okulunda Çinicilik Öğretim Görevlisi yapılan P.B.Ö’ nün serüvenin de aynı TV programlarına konu edildi. İzlerken, dinlerken bunun bir açıklaması olmalı diye düşündüm, henüz bir açıklama yapılamadı.
  8. ÖNEMLİ BİR BAŞKA OLAY; Ege Üniversitesi Hastanesi girişindeki kantin vakıftan alınıyor.27.11.2018 tarihinde yine Ankara merkezli Ager Taş metal adlı firmaya aylık 2 bin 500 TL’ye veriliyor. İhale komisyonu başkanı kim biliyor musunuz ? teknisyen M.Y,, Bilgisayar İşletmeni M.B ve Komisyon üyesi A.Ç.
  9. Günlük cirosu 18 bin ile 20 bin arasında değişen bu kantini İzmir Kantinciler Odası Aylık 100 bin TL öneriyor. Verir misin sayın hocam?
  10. Genel Sekreter Yardımcısı ve Yapı İşleri Daire Başkanı Emin Küçük basına çıkıp şu iddialarda bulundu. “69.000 bin TL maliyetli Kampüs Master Planı “külliyeden gelen firmalar” iddiası öne sürülerek tarafınızdan 1 milyon 500 bin TL ile verilmek istendi. İhale komisyonu üyeleri imzalamadı. Proje askıya alındı. Külliyenin adını kullanan bu şirketi açıklar mısınız?

Sayın hocam şimdilik sizlere açıklanmak üzere sadece 10 soru yöneltiyorum. Aslında sorulacak 100 sorum var.

CHP’den Ak Parti’ye geçerken gösterdiğiniz duyarlılığı, üstün performansı sorularımızı cevaplamada da göstereceğinize inanıyorum.

Saygılarımla.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehme Tursun - 1 yıl önce
Değerli dostum. EÜ gelirlerinin nasıl talan edildiğini yazmışsın. İnanamadım, tekrar okudum, hayretler içinde kaldım. Bu yazınızı sosyal medya hesaplarımızda paylaştım.
Avatar
Mehmet şah Yılmaz - 1 yıl önce
Değerli Halit tunç üstadım bu konuyu bende yakinen izliyorum soruların çok yerinde inşAllah bu sorularını mantıklı gerçekçi bir şekilde cevaplar umarım