İTO BAŞKANI DEMİRTAŞ’IN AK PARTİ’YE GOLÜ…


Halit TUNÇ

Halit TUNÇ

13 Eylül 2017, 01:20

26 Ağustos 2017 tarihinde yine bu köşede “FETO’SUZ İTO SEÇİMLERİ VE DEMİRTAŞ” konulu bir köşe yazım yayımlanmıştı.

http://www.metropolishaber.com/fetosuz-ito-secimleri-ve-oda-agaligi-makale,54.html

Aradan 20 gün bile geçmedi.

İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş beni mahcup etmedi. Erken seçim kararını patlattı.

Oy çokluğuyla, tartışmalı biçimde alının dünkü karar şu anlama geliyor;

5 Ekim 2017 tarihinde yapılacak İTO seçimlerinde Ekrem Demirtaş rakipsiz olacak.

Demirtaş’ın “ Ak Partililer İTO’yu alırlarsa İzmir’i de alılar” korkusunu pompalayan sloganlarına artık gerek kalmayacak.

Çünkü 20 günde hiç kimsenin 55-60 bin aktif üyeye ulaşmaya, örgütlenmeye, çalışmaya ne imkânı ne zamanı nede cesareti var.

“Cesaret” diyorum…

1992 yılından beri aralıksız biçimde İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanlığını yapan Demirtaş, rakiplerini yenmekle kalmamış, birçoğunun iş hayatını da etkilemiştir.

O yüzden.

25 yıllık başkanlığı dönemi incelendiğinde kazandığı bütün seçimlerde “nabza göre şerbet” dağıtmıştır.

Sadece şerbet değil tabiî ki…

İTO’nun 2007 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran ayı faturalarını incelediğinizde ünlü cumhuriyet mitinglerine bolca bayrak, yemek dağıttığını, sponsor olduğunu da göreceksiniz.

O Tarihlerde Star Gazetesi’nin Ege Bölge Temsilcisiydim. Köşemde çokça yazmıştım Ankara’dan buraya bir denetçi dahi getirememiştim.

Kısacası sayın Demirtaş bu işleri iyi bilir.

En kritik anda İTO’ya bir iki bakan ziyaretini sağlar, fotoğraflar haberler servis eder, açıklamalar yapar, projeler, raporlar havada uçuşur… Bütün bunlar seçimin habercisidir. Nitekim geçen hafta da aynısı tekrarlandı.

Ancak Ekrem Demirtaş’ın hesaba katamadığı, yada kattığı için bu kadar aceleci davrandığı oldukça güçlü bir siyasi tablo da var karşımızda.

Başbakan İzmirli.

Sayın Binali Yıldırım İzmir’in sosyal, ekonomik yapısını, dokusunu en iyi bilenlerden.

Ayrıca mecliste Hamza Dağ, Atilla Kaya, Necip Kalkan, Kerem Ali Sürekli gibi, İzmir siyasetini daha derinden bilen, tabanın ne demek istediğini doğru algılayan, İTO seçimlerinin İzmir’deki siyasi karşılığını çok iyi bilen milletvekillerimiz de bulunuyor.

İşte bu yüzden umudum tam da tükenmiş değil.

İTO’da Ekrem Demirtaş’ı artık “durdurun” demiyorum.

Varsa vergi borçlarını rakı fabrikası vs. artık tahsil edin de demiyorum.

Rekabette koşulları eşit hale getirin.

Sadece İTO’ya çökmüş, 25 yıldır aynı koltukta oturan, 5 yıl daha oturmayı garantileyen 71 yaşındaki bu işadamının adil eşit koşullarda bir seçim yapılmasına yasal zemin hazırlayın istiyoruz.

Ankara’dan İstediğimiz sadece bu…

Belki karşısına biri çıkar.

Ayrıca şöyle bir karar alınsa bütün Türkiye sizi ayakta alkışlar;

3-4 dönem 15 -20 yıl başkanlık yapmış bütün oda, sendika, meslek birliği, kooperatifler, STK’lar vs. hepsinin başkanlarına Kanun Hükmünde Bir Kararname ile mehter marşı eşliğinde teşekkür edelim.

Türkiye’de bu eziyetten, işgalden, oda, borsa ve sendika ağalarından hepten kurtulsun.

Hepimiz biliyoruz ki…

20-30 yıl aynı koltukta oturanlar için “seçilmiş” demek demokrasinin ruhuna aykırıdır.

Bu ülkede 50 yıldır farklı meslek gruplarında başkanlık yapan yüzlerce zat var. Demokrasi ve seçilmişlik bunun neresinde?

Onun değerleriyle de alay etmektir.

Örneğin; Sayın Demirtaş gibiler bu ülkede Ticaret Odalarını, onun kaynaklarını profesyonel yönetici konseptinde aile şirketi tarzında yönetirler ve seçimler ise onlar için birer formaliten ibarettir.

Tekrar İzmir’e gelecek olursak.

160 bin işadamının vergi mükellefinin, ticaret erbabının, iş adamının geleceğini, kaynaklarını, kaderini Ekrem Demirtaş’a 5 yıl daha teslim etmeye ve bu konuda sessiz kalmaya benim vicdanım elvermiyor.

Bence Sayın Demirtaş’a 25 yıllık bu muhteşem saltanat yeter.

Sonuç olarak; Dün İzmir Ticaret Odası’nın aldığı erken seçim kararını Ak Parti’ye atılmış bir gol olarak yorumluyorum. Çünkü 30 yıldır sağ siyasetin mensupları, işadamları İTO’ya hep dışarıdan büyük bir hasretle bakmışlardır. İçeriye alınmamışlardır.

Demirtaş’ta bunun farkında ve elini çabuk tutmak zorunda…

Büyük bir sabırla Ankara’dan gelecek son dakika golünü bekliyorum

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.