GÖKLERİN MÜKAFAT GÜNÜ BAYRAM


Betül Canfeza

Betül Canfeza

05 Haziran 2019, 23:52

Bayram Günceleri
Ben İhtiyar Dünyanın İhtiraslarla dolu kızı size diyeceklerim var lakin harflerin içinden kelimelerimi çekip çıkaramıyorum kovamız bomboş olmasına rağmen...
En iyisi bir bilenden yol yordam öğrenmek....esastan usule, usulden füruğa vs vs....Ancak direk dimdirektir sözlerin hakikati ya da hakikate teşne olan sözler... Dolanbaçlı ,bol saklanbaçlı yolları dolanıp bırakalı hayli vakit oldu.Artık gözüm,kulağım sadece hakikatin peşinde iz sürmek için bekleşiyor.
Ellerimde bayram kınası gizlemeye çalşmadığım bana yabancı dünyanızdan...İşte sunulanı arzediyorum avuçlarımızda bereket kardeşim Habil'in toprağa değmesinden kalma gözyaşlarının artırdığı mahsulden bizim payımıza düşen.
Göklerin Mükafat Günü bayram ise biz neredeysek orda bizimle beraberdir, sanki Resul-i Zişan Efendimizi izleyen bulutların şahı gibi. Bayram bize gelir, bizde vücut bulur ve hep bayram oluruz birbirimize hep birlikte yeryüzünün emanetçilerine.
İşi anlayan şair "Anladım" demiş "Anladım işi san'at Allah'ı aramakmış,Marifet bu gerisi yalnız çelik çomakmış"
Halbuki ne katma değerli marifetlerimiz var saydık kendimizde...
Duyuyor musunuz Bayram gününün fısıltısını?! Bak yine eşitlendiniz dünyevi olarak ve yine farklilaştınız uhrevi olanda. Duydunuz mu? Yoksa parmaklarınıza mani olamadığınız ufak dokunuşlardaki gürültülü şangırtılar mı kesti yollarınızı bir Deli Dumrul misali; geçeninden 33 akçe geçmeyeninden döve döve 40 akçe alan.
Bulutun Gölgelediği Varlığı varlığımıza kandil olan Kutlu Peygamberden bize haber var: "Ramazan Bayramı günü olunca Melekler yollara durup;Ey Müslümanlar Topluluğu ! Kerim olan Rabbinize koşunuz.O iyilik eder ve bol ihsanda bulunur.Siz gece ibadet etmekle emredildiniz.Emredileni yaptınız.Gündüz Oruç tutmakla emredildiniz,oruç tuttunuz.Rabbinize itaat ettiniz.Mükafatınızı alınız diye seslenirler.Onlar namazı kılınca bir münadi şöyle seslenir; Dikkat ediniz,Rabbiniz sizi bağışladı,Evlerinize doğru yolu bulmuş olarak dönünüz.Bayram günü mükafat günüdür.Bugün gökte Mükafat Günü"olarak isimlendirilir." ve bayram günleri tekbir sesleriyle tezyin edilir süslendirilir,bizim tarafımızdan...
Sahi ne doldurduk heybemize üç aylarda,sırtımıza yüklendiğimiz.
Yoksa ruhsuz cesetler mi topladık? İmam-ı Azam Ebu Hanife hazretlerinin buyurduğu gibi"İlimle amel etmelisin zira kendisiyle amel edilmeyen  ilim ruhsuz ceset gibidir."
O yüzden mi bir türlü devinemiyoruz cesetlerimizin içinde,bayram geçince geçmiş oluyor,gelince gelmiş oluyor.
Halbuki biz ya bayramdayız ya da bayram hazırlığındayız.
Bekleyin koşum takımlı atlar gibi gümbür gümbür yine gelecek oruçlu günlerimizin ardından ve bizi tekrar ihya edip şenlendirecek göklerin mükafat günü.
Bir bayramdan bir bayrama dünyanın sefâsını biz de böyle süreceğiz.
Hayat iki bayram arası değil mi zaten?
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.