İzmir İş dünyasından Yeni Ekonomi Programı açıklaması

İzmir iş dünyası temsilcileri Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nı değerlendirdi. Program kapsamında atılacak adımların olumlu olduğunu belirten iş dünyası temsilcileri, en önemli noktanın uygulama olduğuna dikkat çektiler.

İzmir İş dünyasından Yeni Ekonomi Programı açıklaması
20 Eylül 2018 Perşembe 15:45

Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen:

“Büyük kamu yatırımlarının ertelenmesi olumlu”

Yeni Ekonomik Program ile Hükümetimiz ekonomideki sorunları görerek buna yönelik tedbirlerini açıkladı. Programda enflasyonun düşürülmesi ve mali disiplin konuları çok yerinde. Büyük kamu yatırımlarının da bu ortamda ertelenmesi olumlu bir adım. Tasarrufta kamunun öncelikli olması da önemli. 2021 sonunda enflasyonun yüzde 6, büyümenin ise yüzde 5 olarak belirlenmesi ise iki yıl gibi kısa sürede ekonomideki bu dönüşümü yapmayı hedefliyor olması açısından bu programa bir şans tanınması gerektiğini de düşünüyorum.  

TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Can Yavaş:

“Programın başarısı disipline bağlı”

Açıklanan paketteki öngörülen hedefler ve atılacak adımlara baktığımız zaman en azından bu paket ile mevcut durumdaki zorluğun teyidinin yapıldığını söyleyebiliriz. 2018 yılı enflasyon hedefinin yüzde 20 olması bile reel durumun kabul edildiğini gösteriyor. 2019, 2020 ve 2021 yılı enflasyon, büyüme rakamları hedeflerine baktığımızda herkesin hemfikir olduğu ve reel durumun tespitinin yapıldığı ve öngörülebilir ve ulaşılabilir rakamlar olduğu görülüyor. Önemli olan bu rakamlara ulaşırken atılacak adımlar ve bu adımlardaki disipline ne kadar riayet edileceği. Onu da zamanla göreceğiz.

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Atınç Abay:

“Adımların hızla atılmasını bekliyoruz”

Açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) öncelikle bundan önce açıklanmış olan orta vadeli programlara göre hedeflerini tutturma açısından daha başarılı sonuçlanmasını ülkemiz adına dilerim. Paketin içeriğine gelirsek, hedeflerin, rakamların göze çok güzel göründüğünü belirtmenin yanında Kamu Maliyesi Dönüşümü ve Değişim Ofisi kurulması ve bu ofis eliyle 2019 yılı için 60 milyar liralık tasarruf sağlanma hedefi dışındaki somut hedefleri ve hedeflere ulaştıracak yöntemleri de en kısa zamanda görmeyi umut ediyoruz. Programın temel amacının, kısa vadede fiyat istikrarının ve finansal istikrarın yeniden tesis edilmesi olarak belirtiliyor. Ülkemiz ve sektörümüz için bizlerin de temennisi bu yönde, hızlı bir şekilde belirlenen somut yöntemler ile adımların atılması en büyük beklentimiz. 

Ülkemiz için hayırlı olsun

Kemalpaşa Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Meriç:

“Adımlar ve disiplin çok önemli”

Yeni Ekonomik Program ile piyasa ve ekonomi çevrelerinin beklentilerinin genel olarak karşıladığını söyleyebiliriz. 2019, 2020 ve 2021 yılı enflasyon, büyüme rakamları hedeflerinin yerinde olduğunu düşünüyorum. Bu rakamlara ulaşırken atılacak adımlar ve disiplin çok önemli. Bunun başarılması halinde ekonomide yaşanan sorunların aşılacağını ve Türkiye’nin üretime önem vererek dünyada hak ettiği yeri alacağına inanıyorum. 

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter:

“Ülkemize hayırlı olsun”

İş dünyasının gözü kulağı bugün açıklanması beklenen orta vadeli programdaydı. Ancak görünen o ki açıklanan paket içinde somut atılacak adımlardan ziyade hedeflerin kamuoyu ile paylaşılması şeklinde bir çalışma yürütülmüş. Eksikliklerine rağmen piyasa güven verilmesi adına programın önemli olduğunu düşünüyorum.

Özellikle bu yılın büyüme hedefi olan 3.8’in yakalanması için son iki çeyrekte büyümenin kesinlikle eksiye düşmemesi ve bu iki çeyrekten birinde bu hedeflenen rakam oranında bir büyüme yakalanması gerekiyor. Ancak göstergeler ve değerlendirmeler bunun tutturulmasının zor bir hedef olduğu yönünde. O sebeple bu programın hedeflerinin ne kadar tutturulacağını 2018 verilerine bakarak anlamak da mümkün olacaktır. Açıklanan paketin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. 

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Av. Nilhan Antitoros:

“Kamudaki tasarruf planları yerinde”

Açıklanan orta vadeli paketin bize söylediği bir şey var, ülkemizin içinde bulunduğu durum sıkıntılı bir durum ve 2019 yılında da bu durum sürecektir. Görünen o ki 2019 yılı için belirlenen büyüme hedefleri, enflasyon oranı, bu yılın enflasyon hedefi (yüzde 20.8), sıkıntının ne kadar ciddi olduğunun rakamsal ifadeleri aslında. Bu bakımdan bu programın sadece bu yönüyle bile faydalı olduğunu söyleyebilirim. Hastalığın tespitini yapacaksınız ki tedavi yöntemini tartışabilelim. Özellikle kamudaki tasarruf planları, büyümede görece azalma sonrasında yine yüzde 5 büyümenin stabil hale getirilme hedefleri ve 2021 için yüzde 6 enflasyon hedefi doğru bir ekonomi politikası ve mali disiplin sağlandığı takdirde ulaşılmayacak hedefler değil. Bu anlamda rasyonel bir program diyebilirim. Ancak dövizin seyrinin ne olacağı, ona dair atılacak adımların neler olacağı, ithalat kaleminde alınması gereken önlemlerden hiç bahsedilmemiş olmasının da bir eksiklik olduğu düşüncesindeyim.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam:

“Piyasalara güven veren işaretler var”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı, önümüzdeki üç yıl için Türk ekonomisinin yol haritasını görmemizi sağladı.

Yeni Ekonomik programda bugün içinde bulunduğunuz durumun piyasalara güven verme açısından önemli işaretler taşıdığını görüyorum. Enflasyon ile mücadele de kararlılık, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının devamı bundan sonraki ekonomik politikaların başarıya ulaşmasında katkı sağlayacaktır. Biz iş insanlarının üretim ve ihracat konularında atacağı adımların gidişatını belirleme açısından umut vaat eden bu programın uygulanmasında da aynı güven ortamının oluşturulması en büyük temennimiz. Ülke ekonomisinin beklenen konuma yükselmesi adına iş dünyası olarak atılacak tüm olumlu adımları destekliyoruz. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.