CHP TORBALI MİTİNGİNİN ŞİFRELERİ...


ibrahim Kaya

ibrahim Kaya

18 Mart 2019, 01:10

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Torbalı’da gerçekleştirdiği mitingin birçok şifresi var. Şimdi bu şifreleri tek tek çözelim;

Hükümet caddesi üzerinde gerçekleşen mitingin yer seçimi bana göre yanlış, ama anladığım kadarıyla alanı ince ve uzun tutarak kalabalığı çok göstermek istemişler.

Söz konusu alan kaldırımlarla beraber 15 metreye 50 metre civarında. O da yaklaşık 750 metrekarelik bir alan sağlıyor. Dünya standartlarına göre, en yoğun mitingde bile 1 metrekareye 4 kişi hesaplanır; bu da CHP’nin Torbalı mitingine yaklaşık 3 bin kişinin katıldığını gösterir. “Yok ben metrekareye daha fazla kişi sığdırırım” diyen varsa o da kendi hesabını yapsın. Ama resmi hesaplama yöntemi budur. Bütün dünya benim gibi hesaplıyor.

Dışardan kimse var mıydı, yok muydu tartışmaları hakkında da şunu söylemek istiyorum. Ben CHP içerisinde uzun yıllar aktif görev yaptım. Genel Başkan Kılıçdaroğlu birçok defa İzmir’e ve ilçelerine geldi. Her gittiği ilçeye Torbalı’dan araç kaldırıldı. Özellikle yakın ilçelere 30-40 otobüs gönderildiği oldu. CHP Eski İlçe Başkanı Faruk Akpınar bu konuda özellikle başarılı bir ilçe başkanıydı.

Doğal olarak diğer ilçeler de Torbalı’ya araç gönderdiler. Zaten çevre ilçelerdeki CHP örgütleri, Torbalı’ya araç kaldırdıklarını kendi ilçelerinde açıkladılar. Gizli saklı bir olay değil bu. Göndermeleri de normal, bunda yanlış bir şey yok. Benim sadece anlatmak istediğim şey; 180 bin nüfuslu Torbalı’da genel başkanı 3 bin kişiyle karşılayacaksın, bunun da yarıdan fazlası dışardan gelmiş olacak, bunu bir başarı olarak sunmaya çalışacaksın… kaldı ki 3 bin kişinin tamamı Torbalı’dan olsa ne olur… nüfusun yüzde 2 ‘si bile değil…

Miting alanındaki Türk bayraklarını tek tek saydım. Alan süslemelerinde kullanılan 2 adet 10 metrelik küçük miting bayrağı dışında 3-4 tane Türk bayrağı görebildim. 2 tane de İyi Parti bayrağı vardı. Onları da vatandaşlar belli ki kendileri götürmüş. Parti tarafından kimseye bayrak verilmemiş.

Bunun aksini iddia eden varsa çıksın açıklasın. Tabi bu açıklamayı sosyal medya trollerinden değil, partinin resmi kanallarından beklediğimi de ifade etmek istiyorum.

Kılıçdaroğlu’nun Torbalı mitingini canlı yayınlarlar mı diye bekledim, her halde onlar da kendi Genel Başkanlarına güvenmediler, seçim arifesinde bizi zor durumda bırakacak bir şey söyler endişesiyle canlı yayın yapmadılar. Acaba Kılıçdaroğlu gittiği diğer ilçelerde HDP ve PKK karşıtı söylemlerde bulunduğu için mi canlı yayın yapmadılar?

Mitingte Torbalı’ya dair her hangi bir proje, bir yatırım, bir hizmet, bir tesis lafı da duymadım. Sadece İsmail Uygur, “Bize oy verenleri pişman etmeyeceğiz” diyor. Ben de şimdi “Uygur belli kişilere rant vaat ediyor” desem, bunun aksini kim söyleyebilir? “Beni destekle pişman olmazsın” demek, “Sen beni gör, seçildikten sonra ben de seni göreyim” demektir. Bunun başka bir açıklaması var mı?

Gerçi bunu söylemesine gerek de yok, Torbalı halkı 10 yıl boyunca zaten bunu gördü. Musa Serbest ile İsmail Uygur’un meydanlara çıkıp da bir şey anlatmalarına gerek yok. Belediyeye ait birçok işyeri kime kiralandı, kimden kime geçti İsmail Uygur ile Musa Serbest kendileri açıklasın, Koruluk’taki Kafeterya hariç, onu açıklamalarına gerek yok, tüm Torbalı halkı zaten biliyor onu. Diğerlerini açıklasınlar.

İsmail Uygur döneminde, Musa Serbest’in bir masası vardı; bitmeyen işler masası deniliyordu bu masaya. Kendilerinden olmayan birinin belediyeye işi düştü mü döner dolaşır o masaya gelirdi, artık o masa hangi konularda ne kadar uzmansa “olmaz” denilen işler biter, olmayanlar olurdu. E tabi bunun da bir bedeli olurdu… artık gerisi resmi olmadığı için yazamıyorum.

Eski dolmuş garajında belediyeden market alıp eski bir meclis üyesine devreden, kahvehaneyi de belediyeden alıp bir vatandaşa devreden kimdi?

İhaleler konusunda da İsmail Uygur’un bir şey anlatmasına gerek yok. Belediye başkanı olduğu dönemde 30’dan fazla ihaleyi, kendi muhasebe ofisinde kurduğu şirkete tek başına vermedi mi? Bunun için Ağır Ceza’da hala yargılanmıyor mu? Bugün yarın ceza alması beklenmiyor mu? Şu an parti içinde bunun hesapları yapılmıyor mu?

İmar Servisi’ndeki dedikodular bir ara sosyal medyada “caps” konusu olmuştu. Hemen hemen herkesin bir hikayesi vardı. Mızrak çuvala sığmaz hale gelmemiş miydi?

Bir kültür merkezi yaptı, 7-8 yıl inşaatı sürdü, kaç defa müteahhit değişti ben bile unuttum, 16 Trilyona mal oldu, o zamanlar Torbalı’da en lüks daire 70-80 bin liraydı. O paranın da yarısını büyükşehir ödedi, yarısı Adnan Yaşar Görmez’e borç bırakıldı. İsmail Uygur çıksın kendi döneminde ödenen miktarı kendi açıklasın.

Havuz yaptı kaçak, huzurevi yaptı bahçesi yok, Pancar’da dükkan yaptığı arazinin yarısı vatandaşın yarısı da resmi yol çıktı. Atatürk Mahallesi’nde Pazar kurulan şimdi ki meydan şahıs arazisiymiş… Adnan Yaşar Görmez döneminde satın alındı.

Yani bugün İsmail Uygur çıkıp da “Bize oy vereni pişman etmeyeceğiz” derken, belli odaklara mesaj gönderiyor aslında. Vatandaşla falan işleri yok bunların. Torbalı’ya hizmet etmek, proje üretmek gibi dertleri yok.

Bunu da açık açık söylüyorlar işte…

Tekrar mitinge gelecek olursak; İsmail Uygur’un seçim afişlerinde, seçim araçlarında, parti ofislerinde, SKM’lerde bir tane Kılıçdaroğlu fotoğrafı var mı? İttifak diyorsunuz bir tane Meral Akşener fotoğrafı, bir tane İyi Parti logosu var mı? HDP’yi bugün yok sayıp oy bekliyorsunuz, seçimden sonra da yok sayabilecek misiniz? Miting yapıyorsunuz, vatandaşa Türk bayrağı dağıtamıyorsunuz, Türk bayrağı seçim kazanmanıza engel bir obje mi?

Koskoca CHP’nin geldiği hale bak. 31 Mart’tan sonra CHP’nin bu anlayıştan, bu zihniyetten komple kurtulup, kendi özüne dönmesini diliyorum.

CHP’ye gönül vermiş vatandaşlarımıza sesleniyorum; sıradan Torbalılı vatandaşları, köylüleri, çiftçileri, asgari ücretle ev geçindirmeye çalışan vatandaşlarımızı geçtim, sade bir CHP’li olan vatandaşları da es geçiyorum, muhtarlarımızı, sivil toplum örgütlerimizi, derneklerimizi, odalarımızı da yok sayıyorum, bugün CHP’de aktif siyaset yapan, ilçe yönetiminde görev alan, hatta ve hatta şu an belediye meclis listesinde yer alan, İsmail Uygur için oy isteyen isimlere soruyorum; İsmail Uygur Torbalı’da 10 yıl belediye başkanlığı yaptı, kaçınız makam odasında kendisini görüp, oturup bir bardak çayını içebildiniz?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BKM Müteahit - 3 ay önce
Ben Belediye Kültür Merkezinin müteahhitliğini yaptım. Beni haraca ve rüşvete bağlayan malum kişiler yüzünden iflas ettim. O yıllarda Torbalı belediyesinde rüşvetsiz hiçbir iş yapamıyordum. Yazar eksik bile yazmış