İZMİR TABİP ODASI’NIN “FELAKET” DEDİĞİ FABRİKA TORBALI’DA…

İzmir Tabip Odası'nın da bileşeni olduğu İzmir Nükleer Karşıtı Platform, Çernobil felaketinin yıldönümünde İzmir Gaziemir ‘deki eski Kurşun Fabrikası’ndan kaynaklanan radyoaktif kirliliğin halen temizlenmediğini ifade ederek, yetkilileri göreve çağırdı.

İZMİR TABİP ODASI’NIN “FELAKET” DEDİĞİ FABRİKA TORBALI’DA…
02 Mayıs 2019 Perşembe 10:27

Nükleer Karşıtı Platform İzmir Bileşenleri, Gaziemir’deki eski Kurşun Fabrikasının bulunduğu bölgede basın açıklaması düzenledi. Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay Platform adına basın açıklamasında şunları söyledi;

“12 Yıl içerisinde İlgili Tüm Merkezi ve Yerel İdareler tarafından sorumluluğu alınmayan, sürecin yazışmalar, raporlar, davalar ile bugüne geldiği, Ülkemiz tarihinin en büyük çevre cezasının kesilmesi işleminin yapıldığı, ancak tahsilinin gerçekleştirilemediği, ÇED süreci bile doğru işletilememiş ve gelinen noktada alanda hala nükleer atıklar ile başbaşayız..

Güvenlik kültürünün gelişmediği ülkemizde, İzmir Gaziemir‘deki eski kurşun fabrikasından kaynaklanan radyoaktif kirlilik halen temizlenmemiştir. Manisa Köprübaşı ve Aydın Kisir‘daki terk edilmiş uranyum madenlerinin saçtığı tehlikeye yıllardır önlem alınmamıştır. Nükleer santralle karşılaştırıldığında radyoaktivite yönünden çok daha az risk oluşturan bu tesisler ve sahalarda önlem alınmaması, endişelerimizi doğrulamakta ve arttırmaktadır.

Bizler Sağlıklı Kentlerde Yaşama Hakkımızı savunan Nükleer Karşıtı Platform İzmir Bileşenleri olarak Gaziemir’i birlikte takip ettiğimizi bir kez daha yineleyerek cevabını alamadığımız sorularımızı bir kez daha ilgililere soruyoruz..

• Gaziemir`de depolandığı anlaşılan radyoaktif ve zehirli maddelerin bölgeden uzaklaştırılması konusunda neler yapılmıştır?

• Ülkemize girişi yasak olan nükleer atıkların bölgeye nasıl geldiği konusunda çalışmalar nelerdir ?

• Bölgeden uzaklaştırılacak atık miktarı nedir nerede bertaraf edilecektir

• Firmaya kesilen Çevre Cezası ile ilgili süreç nedir ?

• Bölgede sağlık taraması ve izleme çalışması yapılmış mıdır ?

Sürecin sorumluluları hakkında yürütülen hukuki süreç ve çalışmalar nelerdir?

Nükleer Karşıtı Platform İzmir Bileşenleri olarak konunun takipçisi olduğumuzu bir kez daha vurguluyor; süreçte yukarıda belirtilen ve benzeri birçok sorunun cevaplanması için yetkili kurum ve kuruluşları kamuoyunu bilgilendirme ve bu süreçte görevini ihmal eden ilgili kurum ve kuruluşlar ile ilgili gerekli idari ve adli süreçlerin yürütülmesi için gereğinin yapılması çağrımızı tekrarlıyoruz. Yerel Yönetim Seçimleri sürecinde Kentimizi Yönetme görevini devralan Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tunç SOYER’e Seferihisar’da yürüttüğü çevre ve yaşam mücadelesini; İzmir Kenti ve İzmirlilerin Çernobili olan Gaziemir İçin de yürütmeye davet ediyor, Başta Sn Tunç SOYER Olmak üzere Karabağlar ve Gaziemir Belediye Başkanlarını da yerellerindeki bu sorunu çözmek ve sorumlulularının gereğini yapmak üzere mücadeleye davet ediyoruz.”

AYNI FABRİKAYI UYGUR TORBALI’YA TAŞIDI….

Türkiye’yi ayağa kaldıran, İzmir’deki izleri hala silinmeyen kurşun fabrikası Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur tarafından ilçeye taşındı.

Torbalı Devlet Hastanesine bir kilometre mesafede, tarım alanlarına su taşıyan Fetrek Çayı kıyısında bulunan Kurşun Fabrikası özel bir güvenlik şirketi tarafından çok sıkı biçimde korunuyor ve fabrika çevresine kimsenin yaklaşmasına müsaade edilmiyor.

Fabrika gece geç saatlerde kurşun salınımında bulunuyor. Ağır metal ve kurşun kokusu Torbalı Devlet Hastanesi başta olmak üzere çevredeki yerleşim alanlarında his ediliyor. Fabrikanın kurşun attıklarını ve radyasyon tehlikesi bulunan diğer kimyasal attıkları nerede nasıl imha ettiği ise bilinmiyor. Sıvılaştırılabilen bazı atıkların Fetrek çayına, buharlaştırılanların havaya salındığı eski çalışanlar tarafından iddia ediliyor.

Kurşun fabrikasına ruhsat veren Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, fabrika yönetimiyle ilişkileri ilçe halkı arasında yıllardır konuşuluyor.

Kurşun fabrikasında çalışan bazı işçilerin felç olması, bazılarının radyoaktif kirlilik nedeniyle ağır biçimde hastalanması nedeniyle Torbalı’da açılmış davalar bulunuyor.

Çapak Mahallesi’nde yaşayan Suat Akbal, fazla kurşuna maruz kalmaktan, tehlikeli bir meslek hastalığı olan kurşun zehirlenmesi yaşadı. Akbal, kanında bulunan yüksek orandaki kurşun eklemlerine yerleştiği için bacaklarında oluşan güç kaybı sebebiyle artık yürüyemiyor. Benzer zorunlar yaşayan 3 işçi daha bulunuyor.

TORBALI’NIN NÜKLEER ÇÖPLÜĞÜ

Türkiye Atom Enerji Kurumu, burada 2007’de radyoaktif kirlilik de tespit etti. Kurumlar arasında yıllarca yazışmalar sürdü. Ancak kılını kıpırdatan olmadı.

Tesis, 1940’lı yıllardan sonra uzun süre Gaziemir’de hurda akü ve kurşunlardan külçe kurşun üretti. Yeni kurşunlar da ağırlıklı olarak akü ve silah fabrikalarında kullanıldı.

Belgelere göre, fabrika sahiplerinin neden Torbalı’ya taşındıkları, Gaziemir’i terk ettiğini anlamak güç değil. Sadece gömülü olmayan atıkları bertaraf etmenin maliyeti 12 milyon TL civarında. Yönetmeliklere göre, tehlikeli atıklar altı aydan fazla depolanamıyor. Depolanabilecek miktar ise sadece 6 ton. Fabrikanın içinde binlerce ton atık bekliyor. Gömülü atıkların ise 100-150 bin ton olabileceği sadece iyimser bir tahmin. Kurşun fabrikası işletme sürecinde zaman zaman zehirli atıklarını bertaraf da ettirdi; 2007’de o dönemin tek zehirli atık bertaraf tesisi İZAYDAŞ’a gönderilen bir parti atıkta radyasyon tespit edildi. Bu saatten sonra devreye Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) girdi.

TAEK, 2007 ve sonrasında yaptığı incelemelerde fabrikanın gömdüğü atıklarda radyoaktivite tespit etti. Üstelik bu radyoaktif kirlenmenin kaynağının da Türkiye’de bulunmayan ve sadece nükleer santrallarda kullanılan “Europium 152” adlı atom izotopu olduğunu belirledi. TAEK, ayrıca radyasyonlu atıkların bulunduğu 90x90x12 metrelik bir alanın da çevre ve insan sağlığı açısından tehlikeli olacağı gerekçesiyle karantinaya alınmasını istedi. Başta İzmir Valiliği olmak üzere tüm ilgili bakanlık ve yerel idarelere durum bildirildi. Bir kısım radyasyonlu atıklar Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’ne götürüldü. Aradan yıllar geçti. İzmir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün o dönem 321 bin TL’lik “atıkların doğru bertaraf edilmediği” gerekçesiyle kestiği cezanın dışında işlem yapılmadı. Bu para da halen tahsil edilip edilmediği bilinmiyor.

Olayın ortaya çıkmasının ardından TAEK, fabrikada incelemede bulundu ve dört ayrı açıklama yaptı. Sivil toplum örgütleri, bilim insanları, siyasi partiler, milletvekilleri de konuya ilgi gösterdi. Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolga Yarman, yaptığı açıklamalarda, “Europium 152” izotopunun neden izinin sürülmediğini, neden savcılığa suç duyurusunda bulunulmadığını ve neden MİT’e bu durumun bildirilmediğini sordu.

Fabrika sahipleri ise işletmeyi Torbalı’ya taşıdı. Burası denetimden ve gözden uzak…

Belediye Başkanı İsmail Uygur’un fabrika sahipleriyle dostluğu ilçe halkının ve duyarlı çevrecilerin işini daha da zorlaştırıyor.

Belediye Başkanı Uygur 28.11. 2011 tarihinde kurşun fabrikasına yapı kullanım izin belgesi verdi.

Bir önceki dönem Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ise kurşun fabrikası için “ilçenin kalbine saplanmış hançer” açıklamasında bulunmuş ruhsatın bir dizi  farklı  ilişkilerin ürünü olduğunu basın mensuplarına verdiği sabah kahvaltısında açıklamıştı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.