İZMİR BERGAMA MUSACALI BARAJINA İLK KAZMA VURULDU

DSİ İzmir iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bergama ilçesinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

İZMİR BERGAMA MUSACALI BARAJINA İLK KAZMA VURULDU
25 Temmuz 2018 Çarşamba 11:22

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında İzmir ilimiz ve Bergama ilçemizde nasibini aldı.

Su ve su kaynaklarını muhafaza eden bilinçli sulama yapan ve suyu bilinçli kullanan toplumların, gıda ve tarımda yerini sağlamlaştırdığının altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat ACU; ‘ Tarlada ürün yetiştirmede suyun önemi ve sulama sisteminin seçimi, Tarla bakımı kadar su imkânlarının değerlendirilmesi mevcut suyun en iyi şekilde kullanılması da çok önemlidir. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama projelerinin devreye girmesiyle birlikte tarımın gelişmesine paralel olarak makineleşme ve tarım endüstrisinde yaşanan gelişmeler bu alanlarda da yeni istihdam imkânlarının oluşmasını sağlayacaktır. 

Diğer taraftan modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. ’dedi.

’Musacalı Barajına İlk Kazma Vuruldu’’

Bergama’ya son 15 yılda “5 baraj 2 gölet” inşa edildiğini belirten DSİ Genel Müdürü Murat ACU, Bölge çiftçisine yılda yaklaşık 16 milyon lira kazandıracak Musacalı Barajı’na da ilk kazmanın vurulduğu müjdesini verdi.   

‘’22 Bin 950 Dekar Zirai Arazi Sulanacak’’

Musacalı Barajının tamamlanması ile 22 bin 950 dekar zirai arazinin modern sulama ile tanışacağını ifade eden DSİ Genel Müdürü ACU, ‘ Musacalı Mahallesi yakınlarındaki Kocadere üzerine inşa edilmeye başlanan barajın gövdesi ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde olacak. Gövde yüksekliği temelden 79 metre olarak projelendirilen baraj 25 milyon m3 su tutma kapasitesine sahip olacaktır. Baraj inşaatında gövde sıyırma ve dolu savak kazıları devam etmekte olup tünel kazılarına da yakında başlanacaktır. ’dedi. 

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Musacalı Barajının tamamlanması ile bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağının altını çizen Genel Müdür ACU,’ Projenin tamamlanması ile bölgede yapılacak modern sulama ile birlikte ilçede ürün çeşitliliği artacak; zeytin, domates sebze meyve gibi ürünlerde verim katlanacaktır. Sulu tarım ile birlikte Tarlalardan iki ya da daha fazla hasat etme olanağı sayesinde Bergamalı çiftçilere 2018 rakamlarıyla yılda 15 milyon 828 bin lira ek katkı sağlanması hedeflenmektedir. ‘dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU, ’Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.