BÜROKRASİ TOPU HEP TACA ATIYOR...

Hazine Bakanlığınca İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne tahsis edilen Urla Gülbahçe’deki alan işgal ve kamu kurumları arasındaki bürokrasi yüzünden kuruma verilemiyor.

BÜROKRASİ TOPU HEP TACA ATIYOR...
28 Kasım 2019 Perşembe 22:20

Hazine Bakanlığınca İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne tahsis edilen Urla Gülbahçe’deki 35 bin dönümlük alanın 10 bin metrekarelik bölümünde yaşanan işgal ve kamu kurumları arasındaki bürokrasi yüzünden üniversiteye devri sağlanamıyor. Olaya ilçedeki siyasilerde gizlice müdahil olunca işin içinden çıkılamaz oldu. Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren projeler hayata geçirilemiyor.

Metropolishaber.com’ un ulaştığı belgelere göre, Hazine Bakanlığınca İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne 35 bin dönümlük alan tahsis edildi. Aynı tahsis alanı içresinde bulunan Urla Gül bahçesindeki 9 bin metrekarelik bölüm vatandaşlar tarafından işgal edilmiş.

390 ada 5. Parselin Sedat Ç. Ogan, T. Kaan, Ü. Pierre, Y. Alperen B, ve Pınar B. Adlı şahıslar tüm uyarılara rağmen sahil kesimindeki konteynır ve barakaları kaldırmadılar. İşgalci şahısların Ege bölgesini kapsayan yelken sporu organizasyonu yaptıkları ve yarışçılardan önemli oranda kazanç sağladıkları belirtildi. Aynı kişilerin bir siyasi partinin ilçe başkanı tarafından korundukları, bu yüzden belediye ve kaymakamlığın birçok belgeye, karara, valiliğin talimatına rağmen işgali kaldırmada topu taca attıkları öne sürülüyor.

VALİLİK KESİN TALİMAT

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne tahsis edilen ancak işgal altında bulunan arazi için İzmir Valisi Erol Ay yıldız devreye girdi. Urla Kaymakamlığına gönderilen yazıda işgalin derhal sonlandırılmasını istedi. Ancak kurumlar arasında yapılan onlarca yazışmaya rağmen işgal kaldırılamadı.


 

SİYASİ RANT İDDİASI

Devletin bütün birimlerinin çabasına rağmen işgal giderilemedi. Metropolishaber.com’un ulaştığı bir yetkili, olaya bir partinin ilçe başkanının müdahil olduğunu ve süreci sürekli bloke ettiğini öne sürdü.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Urla'daki kampüsünün temeli, 17.11.1994 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılmıştı.

Türkiye’nin en büyük bilimi teknoloji araştırma/geliştirme /uygulama merkezi yapılmak üzere Hazine Bakanlığınca İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne tahsis edilen Urla Gülbahçe’deki 35 bin dönümlük alanda çok sayıda projenin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA

Rektör Prof. Dr. Yusuf Baran üniversitenin internet sitesinde kurumun hedeflerini şöyle özetliyor;

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) günümüzün en gelişmiş teknik üniversite modeli olan Yüksek Teknoloji Enstitüleri’nin ülkemizdeki tek örneğidir. İYTE, bilimsel ve teknolojik alanlarda ileri düzeyde eğitim ve araştırma yaparak topluma azami düzeyde katkı sunmak amacı ile 1992 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir.

Eğitim dili %100 İngilizce olan İYTE, mühendislik, fen ve mimarlık alanlarında ileri eğitim modelleri kullanmakta olup, ileri düzeyde araştırmalar yaparak ulusal ve uluslararası alanlarda önemli başarılar elde etmiştir.

Enstitümüz bünyesinde bulunan “Teknopark İzmir”, tüm paydaşlarımız için sağladığı araştırma-geliştirme olanakları ile katma değeri yüksek bilgi ve ürün üretilmesinde katalizör görevi üstlenmektedir. İnovasyon merkezinde ulusal ve uluslararası girişimciler desteklenmekte ve girişimcilerin fikirlerini inovatif ürünlere dönüştürmeleri için gerekli hizmetler sunulmaktadır. Bu yapıların tamamı, üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde siz öğrencilerimizin vizyonlarını geliştirmeye yönelik olarak, mezuniyet öncesi ve sonrasında kariyer planlaması yapmanıza öncülük edecek girişimlerdir.

İYTE, ülkemizin Ar-Ge temelli kalkınma projelerinin tümünü önemsemekte ve bu projelere azami düzeyde katkı sunmaktadır. İYTE, YÖK tarafından Ege Bölgesi’nin tek, ülkemizin ise on Araştırma Üniversitesinden biri seçilme başarısını göstermiştir. Ayrıca, YÖK’ün 100-2000 öncelikli alanlarında doktora burs programında sergilediği üstün başarı performansı, ulusal ve uluslararası fonlama kuruluşlarından desteklenen projelerinin çeşitliliği ve sayısı, ulusal ve uluslararası saygın kurumlar tarafından takdir edilen ödüller, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Yenilikçi ve Girişimci Üniversiteler endeksinde sergilediği performans bakımından İYTE, ülkemiz üniversiteleri arasında en üst sıralarda yer almaktadır.

Önemli bir çoğunluğu yurtdışında eğitim almış akademisyen kadrosu ile İYTE’de öncelikli hedefimiz; siz öğrencilerimizin, ülkemizin bilimsel ve teknolojik gelişimine katkıda bulunacak nitelikli mezunlar olmasını sağlamak ve oluşturacağımız ekosistem ile de toplumumuza rol model bireyler olarak katılmanızı desteklemektir.

İYTE, eğitim ve öğrenim hayatınız süresince sosyal, kültürel ve sportif aktiviteleriyle, altmışın üzerinde aktif öğrenci kulübü ile ve kampüsümüzün ve çevresinin sunduğu doğa ile iç içe yaşam şekliyle sizleri kucaklayacaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.