AK Parti Menemen'e Dair Bir Analiz


Halit TUNÇ

Halit TUNÇ

28 Ekim 2018, 00:04

İzmir’de İlçe- ilçe dolaşıp Ak Parti’li potansiyel belediye başkan adaylarını yazmaya, teşkilatların fotoğrafını çekmeye, görüşlerini almaya devam ediyoruz.

Söz verdiğimiz gibi Urla’dan sonra Menemen’deydik.

İlçedeki Ak Parti’lilerin Menemen Belediyesine dair söylediklerini, eleştirilerini bunu hangi gerekçelere dayandırdıklarını yazımın sonunda anlatacağım.

Önce Ak Parti’nin son 3 yerel seçiminin sonuçlarını gözden geçirelim.

28 Mart 2004 Belediye Başkanlığı seçimlerinde CHP Menemen’de 10 bin 26, AK Parti 7 bin 154 oy alıyor.

O tarihlerde İzmir genelinde CHP’nin oy oranı % 36,4, Ak Parti’nin ise % 31,8’dir.

Ak Parti’nin adayı devlet memuru Mustafa Bozdemir’ dir. Kendisi şehir plancısıydı. Seçim kampanyası süresince ilçenin sosyal ve siyasal dokusuyla örtüşmeyen bir dizi hatalar yapıldı. CHP bunu iyi kullandı. Ak Parti 3 bin oyla seçimi kayıp etti.

Mart 2009 Belediye Başkanlığı seçimlerinde sonuç yine değişmiyor. CHP 26 bin 019, Ak Parti 14 bin 191’da kalıyor. Bu dönemde Ak Parti’de bölünmeler yaşandı. İzmir basını İdris Akkoyun’nun Ak Parti’ den aday gösterildiğini yazdı. Son anda Feyzullah Ergin’ nin adı açıklandı. Bu ilçe teşkilatında şok etkisi yarattı. Ak Parti’den küsenler MHP’ye yöneldi. MHP ilçede ilk kez 13 bin oy alarak, Ak Parti’yle neredeyse aynı oranı yakaladı. Menemen siyasetinde yaşanan bu fay kırılmasında sonra da Ak Parti Menemen barikatını aşamadı.

2014’ te fark daha da açılıyor.

CHP Tahir Şahin’ le 38.080 oy alırken, Ak Parti’nin adayı Dr. Mehmet Kaplangı 28 bin 142 oyda kalıyor. CHP İlçedeki oyların yüzde 42.96’sını, Ak Parti yüzde 32.22’sine sahip oluyor.

Tahir Şahin çok başarılı bir belediye başkanı olduğu ve halk tarafından sevildiği için mi bu kadar oy alıyor acaba?

Yoksa Ak Parti Menemen konusunda yanlış stratejimi uyguluyor?

Bu sorunun cevabını çok kısa bir bilgi notuyla rahatça ifade edebilirim; Menemen Belediyesinin 2018 yılı hesaplarının onaylanacağı, 2019 bütçesinin belirlendiği meclis oturumuna 11 Ak Partili Belediye Meclis üyesinden sadece ikisi katılmış.

Önce İnanamadım. Sonra oturma katılan İki Belediye Meclis Üyesinden biri olan Hülya Özcanoğlu’nun aradım. Olayı doğruladı.

Sanırım bu tablo bizim Menemen’de Ak Parti’ye dair herhangi bir yorum yapmamıza gerek bırakmıyor.

Başarılı bir belediye başkanı yok.

Teslim alınmış, stratejisi olmayan, siyaset üretemeyen, Menemen için proje yoksunu, eleştiri mekanizmasını rafa kaldırmış bir teşkilat görüntüsüyle karşılaştım.

Göreve önceki gün atanan Menemen İlçe Başkanı Muzaffer Yüksel’e bu anlamda büyük bir sorumluluk düşüyor. Kısa sürede teşkilatı toparlaması gerekiyor.

Yakın geçmişte sağ partilerce yönetilen Menemen “nasıl CHP’nin kalesi durumuna geldi?” sorusunu teşkilatın emekçilerine, dışlanmış, küskün mensuplarına soruyorum?

İlçenin giderek bazı büyük ailelerin tekeline girdiğini, belediyenin ise birçok konuda işlevsiz hale geldiğini öne sürüyorlar.

Bir başka parti mensubu “ Menemen’i arazi, emlak ve rant mafyası ele geçirmiş. 3-4 büyük aile var. Tefecilik hortlamış. Menemen’de doğu illeri gibi terör yok lakin yerel yönetimi kuşatmış tehlikeli bir yapı var. Bu ilk etapta inandırıcı gelmeyebilir. Ancak ilçede yaşayan, azcık siyaset ve ticaretle uğraşan herkes iliklerine kadar bu baskıyı görebilir. Hükümet Menemen Belediyesine kayyum atayarak ancak bu ilçeyi düze çıkarabilir. Doğru Menemen’de terör yok. Lakin onun farklı versiyonu olan mafyalaşma var"

Bir şey daha; özellikle sanayi esnafını haraca bağlayan bazı yapılar anlatılıyor bize, dükkanını kapatan esnaflardan söz ediliyor. Özetle Menemen’de yolunda gitmeyen bir şeyler var.

2018 (27. DÖNEM) MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİNDE MENEMEN’DE NELER YAŞANDI?

Menemen ilçemizde Mart 2019 Yerel Seçimlerinde 125 bin dolayında seçmen sandık başına gidecek. 24 Haziran 2018 yapılan 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde ilçede Millet İttifakı % 44.15, Cumhur ittifakı yüzde  34.95 oy aldı.

Burada HDP yüzde 21.39’luk bir oranla 3. Parti oldu.

HDP seçmeninin Menemen’de içselleştirebileceği, kabulleneceği bir Ak Parti adayı bütün dengeleri değiştirebilir.

HDP Milletvekili Genel Seçimlerinde Menemen’de 21 bin 428 oy aldı. CHP 34 bin,214, Ak Parti ise 28 bin 817 ‘de kaldı.

İyi Parti 11 bin 426 ve MHP 7 bin 940 oyla hedeflerine ulaşamadılar. Menemen’de daha çok ideolojik refleks dikkati çekiyor. İlçedeki kutuplaşmayı, sosyolojik kırılmaları belediyenin beslediği öne sürülüyor.

MENEMENDE AK PARTİ’DE ÖNE ÇIKAN BAZI İSİMLER

Menemenli eski Avukat olan Durmaz Bayraktar, şimdi Denizli’de Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapıyor. Bayraktar’ın adaylığı en çok konuşulan isimlerin başında geliyor.

Menemen Ticaret Odası Başkan Vekili Erkan Çoban, Menemen Ticaret Odası eski başkanı Yılmaz Göral ‘ın da adı partililer arasında konuşuluyor.

2018 Milletvekili Genel Seçimlerinde Ak Parti 1. Bölge Milletvekili adayı gösterilen ‘Arı Muhabbet’ lakabıyla bilinen Muhabbet Güneri’nin de adaylık başvurusu yapabileceği belirtiliyor.

1999 yerel seçimlerinde ANAP’tan Menemen Belediye Başkan Adayı olan çok az farkla seçimi kaybeden Doğan Celep’in Ak Parti’den teklif gelmesi durumunda aday olacağını öğrendim.

MENEMEN’E DAİR ÖNRİLERİM;

Menemen ‘de Belediye Başkanlığından çok belediye meclis üyeliği yarışı gözlemledim. Bu konuda ilçede karşılığı olan, Partiyi temsil kabiliyetine sahip adayların belirlenmesine yönelik  ciddi bir talep var.

  1. İlçedeki arazi rantı, kentleşme, imar planlarına ilişkin spekülasyonlar nedeniyle meclis üyelerinin çok titizlikle seçilmesi isteniliyor.
  2. Tahir Şahin’i seçimleri polemiklerle, ‘cumhuriyetin kazanımları, demokrasi elden gidiyor ‘ tartışmalarıyla sürdürdüğünü, konuşacak, tartışmaya açacak tek bir projesi olmadığını belirten Ak Parti’liler polemiklere girmeyen, sadece Menemen’e dair projeleri tartışmaya açan bir seçim stratejisi izlenmesinde ısrar ediyorlar.
  3. Ak Parti’den Menemen Belediye Başkanlığına aday olacak kişinin ilçenin neden, nasıl geri bırakıldığını anlatması yeterli olacağı belirtiliyor.
  4. İlçeye dışarıdan ithal, belediye başkan ve belediye meclis üyesi asla istenilmiyor.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mahmut Nedim SUN - 6 ay önce
Hemşehrim öncelikle selam ve saygılarımı sunuyorum. Kaleminin güçlü olması ve duruşunun bir siverekliye yakışır olmasından dolayı seninle gurur duyuyorum. Selam ve Saygilarimla